Občané chtějí vědět, kdo v obci má koronavirus. Podle vlády ale informace povedou k šikaně nakažených

Obyvatelé jednotlivých obcí se v souvislosti se šířením koronaviru zajímají o to, zda jsou v blízkosti jejich bydliště lidé s potvrzenou nákazou. Podle ministerstva zdravotnictví jde o citlivou informaci, která může vést ke stigmatizaci nemocných, jak se ukázalo například v jihočeských Lhenicích. Někteří starostové přesto o nakažených chtějí mít přehled, zjistil server Aktuálně.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena, rouška, koronavirus

žena, rouška, koronavirus | Foto: Anna Shvets | Zdroj: Pexels

Podle lhenické starostky Marie Kabátové se mezi obyvateli obce rozšířilo podezření, že v ní žije i jeden nakažený, ještě před oficiálním vyjádřením krajské hygieny. Pod tlakem na sociálních sítích se nakonec nakažený, který pracoval v Německu a obvodní lékařku navštívil kvůli přetrvávajícímu kašli, k diagnóze sám přiznal.

Další týdny naznačí, jak jsou opatření efektivní, máme ale pozitivní signály, říká Dušek o epidemii

Číst článek

„Lidé si mnohdy neuvědomují, že tímto virem, který navíc nemá vždy jednoznačné příznaky, se může nakazit kdokoli z nás, a to kdekoli. Velmi mě mrzí, když v rozhovoru lidí – a teď mluvím velmi obecně – slyším, jak lidé tohoto našeho spoluobčana za to, že má koronavirus, odsuzují. A ve svých projevech jsou často nevybíraví a agresivní,“ řekla Aktuálně.cz Kabátová.

Podle svých slov Kabátová nepodporuje ani možnost informování starostů o počtu nakažených v obci: vedení obcí totiž podle ní nemá nástroje na to, aby od infikovaných vymáhalo dodržování karantény. Obává se navíc již zmiňovaného tlaku občanů.

Zabránění spekulacím

S Kabátovou nesouhlasí předseda Svazu měst a obcí a kyjovský starosta František Lukl. Starostové by podle něj přehled o nakažených mít měli zejména v současné situaci, kdy jsou složky integrovaného záchranného systému přetíženy. I starosta jihomoravských Jevišovic Pavel Málek by informace chtěl znát, aby se tak zabránilo spekulacím o počtu nakažených. Oficiální statistiky by podle něj také pomohly přesvědčit obyvatele, aby nákazu brali vážně a dodržovali vládní opatření.

S žádostmi o zveřejnění počtu nakažených, mnohdy vulgárními, se setkává také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Informace je podle něj pro běžné občany zbytečná a povede k šíření paniky nebo hromadnému pátrání po identitě pacientů.

„Rozumím tomu, že lidé jsou nervózní. Na druhou stranu se musíme chovat obezřetně a lidsky, protože každý má právo na soukromí a informace o zdravotním stavu je citlivý údaj,“ apeluje Netolický. Zodpovědně by se podle něj lidé měli chovat za všech okolností i v případě, že informace o nakažených v bezprostřední blízkosti nemají. Stejný postoj zastává také ministerstvo zdravotnictví. Hygienické stanice dle jeho nařízení mohou počty nakažených uvádět pouze na okresní úrovni.

Česká republika má k úternímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, informuje ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Na nemoc Covid-19 dosud zemřeli dva lidé, jeden s těžkým nádorovým onemocněním. Vyléčených je zatím osm občanů.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme