Lékaři mohou odebírat krev kvůli alkoholu i bez souhlasu řidičů, potvrdil Ústavní soud
Odběr krve kvůli zjištění alkoholu může být důkazem i bez jednoznačného souhlasu dotyčné osoby. Vyplývá to z dnešního nálezu Ústavního soudu, který zamítl stížnost řidiče odsouzeného k podmíněnému trestu odnětí svobody a zákazu řízení.
Podle Ústavního soudu se s jeho námitkami podrobně vypořádal už krajský soud. Odběr byl proveden v rámci lékařského vyšetření kvalifikovanou osobou a s posouzením veškerých zdravotních rizik.
Stěžovatel nezvládl v roce 2007 na Českokrumlovsku zatáčku a s historickým vojenským nákladním autem narazil do stromu. Při ošetření v nemocnici mu byla odebrána krev, ve které bylo přes jedno promile alkoholu. Za to mu byla uložena čtyřměsíční podmínka a zákaz řízení na rok a půl. Podle odsouzeného nelze doložit, zda k odběru krve dal vůbec souhlas.
Jednání soudu sledoval redaktor Ivan Holas, podrobnosti doplnil Petr Jansa z motoristické redakce Radiožurnálu
Podle Ústavního soudu však jen stále opakoval původní argumenty, se kterými se vypořádal už Krajský soud v Českých Budějovicích. Ten dospěl k závěru, že nešlo o důkaz získaný nezákonným způsobem. Lékař dotyčného řádně poučil a ten neprojevil nesouhlas s odběrem.
Stížnost je podle vedoucího referátu vnějších vztahů Ústavního soudu Vlastimila Göttingera projevem neochoty akceptovat trestní odsouzení:
„Stejnou argumentaci použil už při všech předchozích soudních jednáních. A před Ústavní soud nepředložil žádné další argumenty nebo důkazy o tom, že byla porušena jeho základní, ústavní práva.“
Göttinger zdůraznil, že Ústavní soud po důkladném přezkumu celé záležitosti nemohl postupovat jinak, než stížnost zamítnout. „Právě proto, že nebyly vzneseny žádné nové argumenty ani skutečnosti,“ dodal Vlastimil Göttinger.
Odmítnutí znamená nejvyšší trest
Zákon jasně říká, že řidič je povinen se na výzvu policisty a dalších osob podrobit zkoušce, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Řidič sice může odběr odmítnout, ale není potřeba jeho výslovný souhlas.
Policisté a lékaři musí případné odmítnutí respektovat. K odmítnutí mohou totiž lidi vést i zdravotní důvody, například snížená srážlivost krve nebo požití léků, které srážlivost ovlivňují. Odmítnutí zkoušky se však rovná nejvyšší sankci.
Od letošního roku řidič za méně než 0,3 promile nedostane trestné body, ale hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun a okamžitý zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok. Od 0,3 do 1 promile dostane řidič k pokutě i 7 bodů, nad jedno promile pak kromě bodů zaplatí pokutu od 25 do 50 tisíc korun a o řidičský průkaz přijde na jeden až dva roky.