Zmocněnec: Ruská prohlášení o míru jsou podmínky kapitulace. To Ukrajinci ani my nemůžeme připustit

Generální tajemník NATO Mark Rutte svolal na příští středu do Bruselu schůzku představitelů několika zemí a lídrů Evropské unie k diskuzi o případném příměří ve válce na Ukrajině. „Jde o to, aby Ukrajina byla přikryta podobným bezpečnostním pláštíkem nebo deštníkem, jako jsme my,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál zvláštní zmocněnec českého ministerstva zahraničí pro Východní partnerství David Stulík.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový generální tajemník NATO Mark Rutte a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Rutte využívá fyzickou přítomnost ukrajinského prezidenta v Bruselu, říká Stulík (archivní foto) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Co může o obsahu a zaměření avizované bruselské schůzky napovídat seznam pozvaných zemí?
Jsou to země, které velice významně podporují Ukrajinu, poskytují jí pomoc, především vojenskou, a jsou to země, které mají dostatečné vojenské kapacity právě například pomoci nejen kraji, ale potom případně konfrontovat i Rusko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záruky by musely být opravdu jasné, že v případě napadení Ukrajiny jí přijdou jiné státy na pomoc, říká Stulík

Jsou to opravdu těžké váhy a v rámci schůzky půjde asi o sladění pozic pro případná budoucí jednání o příměří s Ruskem. Je důležité, že se tyto země jednoznačně postavily na stranu Ukrajiny.

Pokud jde o načasování schůzky, berete to tak, že generální tajemník NATO využívá toho, že se ve středu v Bruselu koná summit Evropské unie a balkánských zemí? Nebo pro ten termín může být jiný konkrétní důvod?
Je to tak, jak jste řekl. Ve středu se v Bruselu uskuteční zasedání Evropské rady, to je vlastně summit Evropské unie, kterého se osobně zúčastní i prezident Zelenskyj. Pan generální tajemník Rutte využívá fyzickou přítomnost ukrajinského prezidenta v Bruselu. Samozřejmě je vždycky lepší, když tato jednání probíhají osobně než online nebo přes telefony.

Dohoda o příměří

Jaké bezpečnostní záruky by mohli západní spojenci v tuto chvíli Ukrajině nabídnout jako součást dohody o příměří?
Já bych tady zmínil to, že největší bezpečnostní zárukou by bylo samozřejmě členství nebo pozvání do Severoatlantické aliance. O trochu méně významnou bezpečnostní zárukou by bylo budoucí členství Ukrajiny v Evropské unii. Jde o to, aby Ukrajina byla přikryta podobným bezpečnostním pláštíkem nebo deštníkem, jako jsme my.

Rutte svolal schůzku představitelů několika zemí EU. Chce jednat o příměří na Ukrajině

Číst článek

Další možné bezpečnostní záruky jsou přímá vojenská pomoc v případě dalšího napadnutí Ukrajiny, kdyby došlo k příměří. Protože máme zkušenost s Minskem 1 a Minskem 2, které měly zajistit jisté příměří, ale bylo to vždycky Rusko, kdo tato příměří porušil a začal další agresi a čas, který získal díky těmto příměřím, věnoval přípravě další agrese.

Tady by ty záruky musely být opravdu jasné, konkrétní, že v případě napadení Ukrajiny jí přijdou jiné státy na pomoc.

Mluvčí Kremlu v pátek uvedl, že Moskva by dala přednost dohodě o míru, a nejen o příměří. Za předčasné označil mluvčí Peskov také úvahy o rozmístění evropských mírových sil na Ukrajině v rámci případné dohody. Jak reálný je tento scénář, který podle listu Wall Street Journal nadnesl Donald Trump při setkání s Volodymyrem Zelenským, které před týdnem zprostředkoval v Paříži francouzský prezident Macron?
Důležitá věc je, že o parametrech nějakého příměří nebo případného míru musí samozřejmě rozhodovat i Ukrajinci. Nesmí to být o nich bez nich. S tím si myslím, že má naše země své vlastní zkušenosti.

93 raket a téměř 200 dronů. Rusové podnikli jeden z největších útoků na ukrajinskou energetiku

Číst článek

Takže jakékoliv ruské návrhy, které směřují přímo ke Spojeným státům, by měly být odmítnuty jako takové. A ruské podmínky nějakého míru jsou de facto podmínky pro kapitulaci Ukrajiny, které nejsou akceptovatelné pouze pro Ukrajinu, ale také pro nás.

My se teď musíme snažit soustředit na jednání s našimi americkými partnery a s budoucí administrativou prezidenta Trumpa si právě vyjasnit a sladit naše pozice, severoatlantické komunity, tak abychom byli schopni Rusko zastavit, protože Rusko rozumí pouze argumentům síly a zastaví se tam, kde bude zastaveno.

Proto nemůžeme jakýmkoliv způsobem přijímat ruská prohlášení o různých příměřích, o míru, která by se zakládala pouze na jejich podmínkách, protože jak jsem říkal, to jsou podmínky kapitulace, a to Ukrajinci ani my nemůžeme připustit.

Tomáš Pancíř, jkd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme