Letiště České Budějovice zahájilo mezinárodní provoz, jako šesté v republice. První let míří do Turecka
Letiště České Budějovice ve středu zahájilo mezinárodní provoz. Stalo se tak šestým letištěm v Česku se statusem civilní mezinárodní letiště. Praktický provoz zahajuje pozdě večer letem cestovní kanceláře Čedok do turecké Antalye. Čedok bude letos z Českých Budějovic odlétat také na zájezdy na řecké ostrovy Rhodos a Kréta. Do konce srpna České Budějovice vypraví 28 turistických letů.
Modernizace bývalého vojenského letiště začala přibližně před deseti lety a stála zhruba 1,7 miliardy korun.
Jihočeský kraj, který je jediným akcionářem společnosti Letiště České Budějovice, provoz ročně dotuje 70 miliony korun. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) nelze předpokládat, že letiště bude hned po začátku provozu ziskové.
„Naše startovní čára je taková, že jsme sem každý rok posílali 70 milionů korun a nic se tu nedělo. Teď to chceme oživit, dostáváme sem první lety a uvidíme, jak budou přibývat další zájmy. Už nyní se ukázalo, že Čedok chce přidávat další destinace, kam bude z Českých Budějovic létat. Takže každý krok bude zlepšením ekonomické situace,“ uvedl.
Čedok plánuje, že v příštím roce bude z Českých Budějovic létat navíc do turistických destinací v Bulharsku a Tunisku.
Ekonomická bilance?
Kuba dodal, že velký potenciál je především v pozemcích, které k letišti patří. Podle něj tak může v budoucnu areál fungovat částečně i pro cargo leteckou dopravu.
„Ale jestli se (letiště) v ekonomické bilanci dostane třeba do nějaké kladné nuly za dva, tři roky? To nedokážu říct,“ uvedl hejtman.
Počet cestujících na pražském letišti vzrostl v pololetí o třetinu na 5,8 milionu. Nejvíc se létá do Londýna
Číst článek
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že projekt českobudějovického letiště obohacuje historii českého letectví. „Myslím, že to je zároveň parádní ukázka toho, že je možné naplňovat vize,“ řekl ve středu na letišti Kupka.
Bývalé vojenské letiště se nachází v Plané u Českých Budějovic a zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj a v minulosti areál částečně patřil i Českým Budějovicím.
V roce 2020 koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu korun. V České republice je dosud pět veřejných mezinárodních letišť s pravidelným provozem - v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.