Havlíček o Liberty: Mléko už je rozlité. Stát teď může jen přihlížet, jak se bude vyvíjet insolvenční řízení
Stát vymáhá pohledávku, kterou v září za Liberty Ostrava zaplatila státní pojišťovací společnost EGAP. S firmou stát sjednal splátkový kalendář. „Kdyby EGAP tenkrát neposkytla záruku, dovedu si představit, co by to bylo za humbuk – jak to, že se toto tenkrát s Liberty nepodařilo?“ vysvětluje pro Radiožurnál exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO), proč je teď stát jedním z věřitelů ostravské huti.
V roce 2020, když jste byl ministrem průmyslu a vládu vedl Andrej Babiš (ANO), se stát zaručil společnosti Liberty za úvěr, který firma následně nesplatila. Letos musela 1,5 miliardy místo firmy zaplatit státní Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP. Zpětně, nebyla chyba vaší vlády tuto záruku poskytnout?
Prosím pěkně, to nemůžete myslet vážně. Vláda přece neposkytuje žádné záruky. Záruky poskytuje společnost EGAP.
To znamená, že vy jste neodsouhlasili EGAPu, aby záruku poskytl? To udělali bez vaší vůle?
Samozřejmě, že ne. My nemůžeme určovat EGAPu ani třeba České exportní bance, koho má, či nemá financovat. To přece, pane redaktore, nemůžete myslet úplně vážně. To si může myslet pan ministr (průmyslu za STAN Jozef) Síkela, je to politik, ale od vás jsem očekával, že se nad tím povznesete.
Hutě Liberty Ostrava přijdou ve čtvrtek o energie, zaměstnanci do ledna zůstanou doma s plným platem
Číst článek
To znamená, pochopitelně o tom rozhoduje EGAP, nebo Česká exportní banka. Jednalo se o běžné covidové záruky, těch bylo neuvěřitelné množství. A jednou z nich byla i společnost Liberty.
Záruky byly nastaveny programově ve smyslu vlády, ale tyto finanční instituce si už nastavovaly parametry na základě toho, jak si vyhodnotily riziko.
Z pohledu EGAPu tedy byla chyba poskytnout tuto záruku?
To neumím říct, to si musí vyhodnotit finančníci v EGAPu. Oni si museli zhodnotit likviditu společnosti, kolik je schopná splácet. A nutno říct, že v roce 2020 byly tržby společnosti dobré.
A kdyby EGAP tenkrát neposkytl záruku, dovedu si představit, co by to bylo za humbuk – jak to, že se toto tenkrát s Liberty nepodařilo?
Liberty je optimistická, plánuje návrat k zisku. Chce ale odložit splátky dluhů a přejednat smlouvy
Číst článek
Ale co je důležitější, pane redaktore, jak je možné, že se vyvedlo sedm miliard korun ze společnosti Liberty?
V době, kdy já jsem byl ministrem, tak jsme v Liberty měli dozorčí rady, což byl člověk z ministerstva průmyslu a obchodu. A jednali jsme průběžně s (majitelem Sandžívem) Guptou a s odboráři. Kdykoliv tam hrozila jakákoliv kolizní situace – například když se vyváděly emisní povolenky – tak jsme s nimi jednali a nenastala takováto situace.
Pan ministr Síkela první věc, co udělal, odvolal člena dozorčí rady jakožto zaměstnance ministerstva průmyslu z Liberty. Nechal to zcela volně a nyní se diví, že sedm miliard korun je pryč. Proč tedy odvolávali ty lidi? Proč neměli ty informace? Proč proti tomu něco neudělali?
Kdybyste byli dnes v této situace ve vládě, jak byste postupovali? Co by teď měla vláda dělat?
No, teď už je mléko rozlité. Teď je to složité, protože pochopitelně je to komerční společnost a v dané chvíli, jestliže ty peníze už vyvedli, dovedu si představit, že bude nesmírně náročné, aby je tam opět dostali.
Stanjura: Zvažujeme návrh na insolvenci Liberty. Další finanční podpora od státu je vyloučená
Číst článek
Notabene je tam kritická situace s dodavatelem energií, kterému platili předraženou energii, jak jsem měl možnost zjistit od vedení Liberty, protože jsem tam samozřejmě byl před pár týdny.
Seznámili mě s tím, že platili troj – čtyřnásobně vůči tomu, jaká je běžná cena. Čili tady se domnívám, že to je velmi tvrdý střet v rámci bývalého vlastníka a současného vlastníka.
Protože energii tam dodával právě bývalý vlastník, což si myslím, že tenkrát Liberty neudělala dobře, to je ale obchodní záležitost. V tuto chvíli stát už může pouze přihlížet tomu, jak se bude vyvíjet, z mého pohledu, pravděpodobné insolvenční řízení.