Lidé volící na poslední chvíli zatočili s předvolebními výzkumy
Lidé letos zvolili nové tváře. Předvolební výzkumy ale předpovídaly jiné výsledky. Drtivé vítězství ČSSD se nakonec nekonalo. Nečekaného úspěchu dosáhla nová strana TOP 09. Proč se mínění voličů tolik lišilo od původních odhadů?
V posledních týdnech ale přeci jenom výzkumy naznačovaly klesající preference pro nejsilnější strany. Vyrovnaný výsledek si držela KSČM. TOP 09 se v předvolebních průzkumech ukazovala se 13 procenty a naznačovala, že se může na poslední chvíli ještě dočkat výrazně lepšího výsledku. Od Věcí veřejných se očekávalo, že bude mít preference okolo 10 procent, ale zůstávala a zatím ještě stále zůstává velkou neznámou.
Výzkumy snímají vzorek veřejného mínění od celé společnosti. Naproti tomu volební výsledek se skládá jako výslednice názorů lidí, kteří se dostaví k volbám. Umění výzkumů je odhadnout, kteří lidé k volbám půjdou a kteří zůstanou doma.
Odhadnout účast bylo tentokrát opravdu těžké, stejně tak odhadnout voliče, kteří se rozhodli na poslední chvíli – těch bylo 14 procent, což je podle zástupců výzkumných agentur vysoké číslo.
„Lidé chtějí opravdu velkou změnu, která se projevuje nejenom v ziscích stran, ale samozřejmě i ve využívání preferenčních hlasů,“ říká ředitelka výzkumu agentury SC a C Jana Hamanová.
V minulosti docházelo k podobným případům, kdy se objevovaly nové strany, ale těsně před volbami si lidé nebyli jisti změnou a než aby dali svůj hlas nejisté straně, která se do parlamentu nemusela dostat, raději volili známé velké strany.
„Většina zúčastněných voličů vzkazuje politikům, že od nich očekávají opatrné zacházení s penězi a rozumnou rozpočtovou politiku. Naopak nepociťují tak velké ohrožení sociálních jistot,“ říká ředitel agentury Faktum Invenio Jan Hermann.