PRO A PROTI: Mají se mazat komentáře na sociálních sítích? Debatovali Václav Klaus mladší a Jan Farský
Skupina poslanců vedená Václavem Klausem mladším z ODS navrhuje zakázat mazání komentářů na sociálních sítích. Viníkům by hrozila vysoká pokuta nebo i vězení. Ochránila by se tak svoboda slova, nebo by se spíš sociální sítě staly rejdištěm dezinformací a nenávistných komentářů? A má svoboda projevu hranice? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus debatují Václav Klaus mladší a Jan Farský ze STAN.
Atmosféra byla od začátku napjatá a diskuse velmi ostrá. Oba politici skákali do řeči jak moderátorovi, tak i sobě navzájem. A nechyběly ani osobní útoky.
„Evropská unie chystá před evropskými volbami obrovskou ofenzivu, přijímá desítky úředníků, jejichž jediným úkolem bude cenzurování. Budou rozhodovat, jaká zpráva je dezinformací, a jaká ne. Jsou na to vyčleněny desítky milionů korun,“ popsal v pořadu Pro a proti Václav Klaus mladší.
„Já s tím naprosto nesouhlasím a přicházím s iniciativou chránit naše prostředí a svobodu slova, aby se mohli vyjadřovat lidé všech názorů,“ dodal, proč podporuje novelu, která by zakázala mazání komentářů na sociálních sítích.
Novela je ale podle Jana Farského úplně nesmyslná a zbytečná. „Jediný její účel, jak ukázal Václav Klaus, když v úvodu nemluvil o této předloze, ale útočil na EU, je dostat ho do médií,“ uvedl.
„Tento návrh vede k tomu, že se tady bude cenzurovat, poškodí to komunikaci mezi lidmi a bude se omezovat svoboda lidí. Ten návrh je opakem toho, co říká pan Klaus,“ doplnil Farský.
Podle Václava Klause mladšího míří návrh zákona na provozovatele sociálních sítí, nikoli na jejich uživatele. Jan Farský upozorňuje, že při porušení zákona hrozí správci na sociálních sítích až tři roky vězení. A dodává, že Klaus mladší podle něj útočí na svobodu slova.
‚Sociální sítě ať mažou jen příspěvky o genocidě.‘ Klaus mladší chystá zákon o svobodě slova na internetu
Číst článek
Předlohu už podepsaly tři desítky poslanců z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN. Předlohu nejprve posoudí vláda, pak o ní budou debatovat zákonodárci. Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 tisíci uživateli.
O návrhu
Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.
Buzerace státu, říká Klaus mladší o nové ochraně osobních údajů. Úřad některá jeho tvrzení o GDPR vyvrací
Číst článek
Méně závažné případy porušení svobody projevu, a to i z nedbalosti, by byly podle novely přestupkem.
Jednotlivcům provozujícím sociální sítě by za něj hrozila až půlmilionová pokuta, podnikatelům a firmám až padesátimilionový postih. Hrozit by viníkům mohl také zákaz činnosti nebo až tříleté vězení.
Provozovatelé sociálních sítí podle předkladatelů zavádí vnitřní pravidla přípustnosti obsahu příspěvků, která často překračují zákonná omezení svobody projevu.
Mazání příspěvků nebo blokování uživatelů je v takových případech v rozporu s listinou základních práv, míní předkladatelé. Zavedení nového trestného činu a přestupku by mělo zabránit tomu, ale provozovatelé sociálních sítí „svévolně či preventivně“ omezovali názory a informace, které nepřekračují zákonné mantinely.