Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ministr Heger slíbil po jednání se zástupci pacientů kompromisní dojezdové doby

Čekací doby na operace, poplatky u lékaře nebo dojezdové časy k lékařům byly hlavními tématy jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera se zástupci zdravotně postižených, zdravotnických odborů a svazu pacientů. Ministerstvo se nakonec rozhodlo připravit nový, kompromisní návrh.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

V současnosti například ministerstvo požaduje, aby byl praktický doktor dostupný do tři čtvrtě hodiny jízdy autem, Národní rada osob se zdravotním postižením chtěla kvůli lepší obslužnosti dvacet minut. Je tedy možné, že se shodnou na půlhodině.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása ale upozorňuje, že existují různé typy lékařů podle odbornosti:

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása přibližuje jednání s ministrem zdravotnictví

„Takto chceme postupovat položku po položce. Odmítáme všechny dojezdové vzdálenosti v horizontu tří hodin a podobně, protože pak by mohlo dojít k tomu, že zdravotní pojišťovny budou postupně redukovat síť zdravotnických služeb natolik, že budou třeba pouze dvě transplantační centra v republice, a to je prostě nepřijatelné.“

Kompromisní návrh předloží ministerstvo pacientům a odborům do 18. května, pak o něm budou znovu jednat. Přestože ke shodě zatím nedošlo, Krása vítá, že dnešní setkání konečně přineslo otevřenou komunikaci ministerstva s pacienty, zdravotnickými odbory i zástupci hendikepovaných.

„Shodli jsme se na tom, že všechny tyto tři subjekty budou dostávat všechny legislativní materiály ministerstva ještě ve vnitřním připomínkovém řízení ministerstva tak, abychom mohli o nich nějakým způsobem debatovat, abychom nalézali kompromisy,“ vysvětlil. Sám věří, že ministerstvo bude ochotno na nějaký kompromis přistoupit.

Dojezdové doby jsou maximální, hájí se ministerstvo

Ke schůzce na téma nových pravidel dostupnosti péče, která ministerstvo chystá od příštího roku, došlo po kontroverzi z minulého týdne, kdy zástupci nespokojených skupin na několik hodin obsadili halu ministerstva.

Pacientům se nelíbí, že by k praktickému lékaři, zubaři nebo i do lékárny mohli jezdit až tři čtvrtě hodiny. Na operaci šedého zákalu by se pak mohlo čekat i tři měsíce. Ministerstvo ale tvrdí, že se jedná jen o maximální dojezdové a čekací doby, na které má naopak pacient poprvé nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová byli hosty pořadu Ozvěny dne

Místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová se domnívá, že celý problém je bouří ve sklenici vody vyvolaný nedorozuměním. Zdravotnická péče pro místa s řídkým osídlením je prý navíc ošetřena jak vyhláškou ministerstva zdravotnictví, tak smlouvami s pojišťovnami.

„Horní hranice tam byla dána pro výjimečné situace jako maximální, které se přece jenom v některých lokalitách ještě objevují. Ale ověřovali jsme si nejen na ministerstvu, ale hlavně na zdravotních pojišťovnách, co by to mohlo ovlivnit. A naprosto bezpečně jsme byli ujištěni, že stávající síť praktických lékařů se nijak redukovat ani měnit nebude. Ona to není jenom otázka vzdálenosti, ale i třeba kapacity,“ vysvětlila.

„Ve většině případů by byla ta doba kratší, to nepochybně, zvlášť ve velkých městech a podobně, ale nám jde samozřejmě především o oblasti venkovské, kde je dostupnost horší,“ podotkl Krása s tím, že hendikepované osoby navíc mají s dojížděním problém obecně.

Žádné nátlakové akce se podle něj zatím nechystají. Zástupci zdravotně postižených osob nejprve počkají na přesné znění kompromisního návrhu. Kategoricky ale požadují, dodal Krása, aby se poplatky za pobyt na lůžkovém zařízení platily nejdéle jeden měsíc.

Patricie Polanská, Martina Mašková, Lenka Militká, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme