Ministr Pecina zahajuje tažení proti korupci

Ministr vnitra Martin Pecina chce zrušit tzv. anonymní akcie na majitele - akcie všech firem by musely mít konkrétního majitele. Chce také zavést agenty-provokatéry, kteří by testovali, jestli některý politik přijme nabízený úplatek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Martin Pecina

Ministr vnitra Martin Pecina | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Balíček protikorupčních opatření ministerstva by také zřizoval institut korunního svědka. V praxi by to znamenalo, že by pachatel mohl za spolupráci s policií dostat nižší trest.

Server idnes.cz v této souvislosti připomněl, že na těchto anonymních akciích zbohatl i expremiér Stanislav Gross, když dokázal na prodeji akcií společnosti Moravia Energo zázračně vydělat 80 milionů korun.

Ministr Pecina ve vysílání Rádia Česko vysvětlil, že záměr ohlásil teprve před deseti dny. "Vzhledem k prodlouženému mandátu vlády jsem si řekl, že budu chtít zavést opatření proti korupci. Nyní shromažďujeme podklady, abychom předložili do sněmovny ucelený balíček," prohlásil Pecina s tím, že se bude snažit pro svůj záměr získat politickou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu ananymních akcií a dalších protikorupčních opatřeních diskutovali na Rádiu Česko ministr vnitra Martin Pecina, ekonom Pavel Kohout a šéf Transparency International David Ondráčka

Vše se dá obejít ...

Pavel Kohout, ředitel pro strategii společnosti Partners, který se protikorupčními opatřeními zabýval v Národní ekonomické radě vlády, hodnotí Pecinův záměr poměrně kladně.

"To není špatný nápad, v řadě zemí něco podobného funguje a určitě by to přispělo k průhlednosti, otevřenosti, zejména v souvislosti s veřejnými zakázkami. Řeší to ale až následky toho, co se děje, ne příčiny."

Návrh Občanské demokratické strany a Strany zelených, tedy pouze znepřístupnit firmám s tajnými cennými papíry veřejné zakázky, považuje za možnou variantu řešení.

Připomněl však, že vše záleží na tom, jak to bude fungovat v praxi, jestli se nenajde klička, jak by se přijatá opatření dala obejít. "Podle zkušeností ze Slovenska zákaz anonymních akcií nevedl k větší transparentnosti podnikatelského prostředí," podotkl Kohout.

Jednoznačně pak souhlasí s institutem agentů-provokatérů. "Už zde dávno měli být," komentoval to Kohout.

Nevládní organizace nabídly šest tipů, jak čelit korupci

Svůj návrh protikorupčních doporučení poslala vládě i skupina neziskových organizací. Protikorupční opatření, která v Česku chybí, by z jejich pohledu měla vláda stihnout zavést do konce svého mandátu.

Transparency International navrhuje shodně s ministrem Pecinou zakázat anonymní akcie.

"Další dva návrhy se týkají veřejných zakázek - aby vláda přijala novelu zákona o veřejných zakázkách a koncesního zákona, dál aby víc preferovala tzv. elektronické aukce ve veřejné správě. Čtvrtou věcí je zavedení jednotného registru veškerých dotací a dotací z EU fondů. A chceme, aby byl přijat služební zákon, aby se odpolitizovala státní správa," vysvětlil ve vysílání Rádia Česko šéf Transparency International David Ondráčka.

Ondráčka souhlasí i s agenty-provokatéry, ale musí být pečlivě kontrolováni. "Myslím ale, že to bude vyvolávat extrémní opozici," prohlásil Ondráčka, který nic nenamítá ani proti institutu korunního svědka.

"Od žádného opatření si nemůžeme slibovat, že zcela vymýtí korupci, ale pokud budou všechna udělána efektivně, mohou korupci skutečně omezit," uzavřel Ondráčka.

Alena Adámková, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme