Stát dosud nemá jasno, jak bude řešit financování i další rozvoj národních parků, píší nejvyšší kontroloři
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil dílčí nedostatky v hospodaření správ národních parků mezi roky 2016 a 2018. Chyby se vyskytly například při zadávání zakázek, v účetnictví nebo u pronájmů majetku. Problém představují i klesající příjmy z prodeje dřeva, které se výrazně podílí na celkových výnosech správ. Úřad proto kritizuje Ministerstvo životního prostředí, které doposud nevytvořilo koncept řešící budoucnost národních parků v České republice.
Úřad prověřil hospodaření u všech čtyř správ národních parků. Ty dohromady vlastní majetek za více než sedm miliard korun. Pochybení objevil například u Správy Krkonošského národního parku, která si oproti ročním sazbám ve smlouvě o pronájmu pozemku naúčtovala o 861 tisíc korun méně.
Zákazové cedule i vyšší zábrany. Vedení krkonošského parku plánuje nová opatření kvůli vandalům
Číst článek
Správa Národního parku České Švýcarsko pochybila při zadávání dvou veřejných zakázek za více než 20 milionů korun, když se nedržela zákonného postupu. Nesprávně jednala i Správa Národního parku Podyjí, když zadala dvě milionové zakázky rovnou dodavateli, aniž by předtím vyhlásila soutěž.
Úřad dále upozorňuje na nejednoznačnost v zákonně o ochraně přírody. Kvůli té jsou mnohdy převáděny přírodně cenné pozemky na území parků, aniž by byly přednostně nabídnuty státu. Ten tak přichází o možnost zvětšit přírodně cenné území, s nímž by mohl hospodařit. Jen v Krkonošském národním parku je takových případů 600.
„Nedostatky v hospodaření jsou jedna věc. Důležité je ale také to, že správy národních parků musí pokrývat své náklady z velké části výnosy z prodeje dřeva. Ty ale budou v dalších letech klesat a stát dosud nemá jasno, jak bude nejen financování, ale i další rozvoj národních parků řešit,“ doplnil člen Nejvyššího kontrolního úřadu RNDr. Petr Neuvirt, který kontrolu vedl.
Stát dělá proti kůrovci málo. Slíbí peníze, ale pak nejsou, a když už, tak málo, varuje šlechtic Kinský
Číst článek
Správy národních parků mají na starost ochranu přírody. V roce 2018 tvořily jejich náklady 1,1 miliardy korun, přičemž asi 44 % byly pokryty prodejem dřeva. Další finance získávají například od Ministerstva životního prostředí.
Národní parky i majitelé lesů jsou v posledních letech nuceni zvyšovat těžbu kvůli přírodním vlivům a přemnoženým škůdcům. Ta mezi lety 2016 a 2018 vzrostla o 61 %. Z toho důvodu klesá jeho prodejní cena v České republice i v zahraničí.
Hrozící úbytek výnosů však může být rizikem právě pro financování správ národních parků. I tím by se ve své koncepci vícezdrojového financování péče o přírodu a krajinu mělo zabývat Ministerstvo životního prostředí. Koncepce měla být vyhotovena již v roce 2017, termín byl ale posunut na rok 2020.