Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že armáda nakupovala nepotřebné vybavení

Ministerstvo obrany pořizovalo nové armádní vybavení zbytečně draho a nesystémově, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Některou vojenskou techniku a výzbroj prý armáda ani nepotřebovala. Podle kontrolorů navíc často ani neproběhlo otevřené výběrové řízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany | Foto: Filip Jandourek

NKÚ prověřil celkem 15 zakázek, za které ministerstvo utratilo bezmála šest miliard korun. Problematické byly například nákupy souprav chemického pozorovatele.

„Podle investičního záměru z července 2005 mělo být nakoupeno 129 souprav za téměř 65 milionů korun. Na základě výsledků vývoje a provedených vojskových zkoušek upravilo ministerstvo obrany specifikace snížilo počet souprav z požadovaných 129 na 87, čímž došlo ke zvýšení ceny za soupravu z 501 na 752 tisíc korun, tedy celkem o více jak 50 procent,“ vysvětluje mluvčí NKÚ Jaroslav Broža.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

Pochyby při kontrole vzbudil také nákup speciálních vozidel pro zahraniční mise. „Část těchto vozidel pořízených v roce 2010 za více než 121 milionů korun nebyla v zahraničí, z důvodu změny vojenskopolitické situace, dosud nasazena,“ dodává mluvčí.

Resort prý pouze v necelé třetině prověřených případů vypsal otevřené řízení nebo zvolil postup otevřenému řízení obdobný. V ostatních případech byl podle zjištění NKÚ z různých důvodů osloven pouze jeden dodavatel.

„Uvedeným postupem dochází k omezování hospodářské soutěže, což může v konečném důsledku negativně ovlivňovat výši kupní ceny,“ upozorňuje Broža.

Ministerstvo výtky odmítá

Ministerstvo obrany se závěry kontrolorů nesouhlasí. „Nákup vojenského materiálu je hodně specifická věc a v některých případech skutečně nelze postupovat jinak, nežli nakoupit napřímo od konkrétního dodavatele,“ brání se mluvčí Jan Pejšek.

Nejvyšší kontrolní úřad podle něj vůbec nezohlednil, že za loňský rok byl resort obrany největším zadavatelem veřejných zakázek formou elektronického tržiště z celé státní správy.

Ministerstvo také odmítá, že by postupovalo bez koncepce. „Již dva roky máme schválenou Bílou knihu o obraně, v loňském roce vláda schválila obranou strategii, zároveň připravujeme další navazující materiály. Kdyby kontroloři chtěli, tak se určitě s těmito materiály mohli detailně seznámit,“ říká Pejšek.

Svůj nesouhlas ministerstvo zapracuje do dokumentu pro předsedu vlády. Zprávu i postoj resortu by pak měla projednat vláda za přítomnosti prezidenta NKÚ. Zabývat by se tím mohl i kontrolní výbor sněmovny.

Eva Rajlichová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme