Novou podobu maturit si v říjnu vyzkouší 1100 škol
Více než 1100 škol, které nabízejí obory s maturitou, se přihlásilo do projektu říjnové generálky. Středoškoláci a budoucí maturanti si tak vyzkouší nanečisto složit zkoušku z dospělosti pod taktovkou státu
Počet přihlášených škol Českému rozhlasu potvrdil Pavel Zelený, ředitel organizace Cermat, která maturity připravuje.
„To číslo jsem očekával, protože za prvé je to pros školy vítaná příležitost, která je de facto nic nestojí, a za druhé pro školu a její žáky to znamená, že si to budou moci vyzkoušet. Těžko očekávat od ředitele, že bude bránit svým dětem odzkoušet si něco, co ve finále rozhoduje o tom, zda uspějí či ne.“
Během dneška by se počet mohl zvýšit ještě o několik desítek škol. Uzávěrka přihlášek byla do minulého pátku a některé tak přijdou až dnes.
Účast škol při říjnové maturitní generálce bude téměř stoprocentní. Přitom proti státním maturitám před několika měsíci podepsalo dvě petice 2800 učitelů.
Dokonce i ostravské gymnázium Matiční, které petice iniciovalo, generálkou také projde.
Rozhodnutí některých ředitelů ale nebylo jednoduché. Například ředitel Gymnázia Kutná Hora se dlouho rozmýšlel, než školu do projektu přihlásil Vladislav Slavíček.
„Byť všichni víme, že přípravy probíhají trochu chaoticky, jsme se nakonec rozhodli, že se k tomu připojíme, protože každé takové testování má svůj význam pro studenty. Jedná se samozřejmě o nějakou autoevaluaci. Vyhodnocení jejich výsledků směrem k naší práci.“
Pro i proti
Z celkového počtu 1200 škol s maturitou se nepřihlásilo například Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové. Ředitel školy Jan Štěrba totiž není přesvědčený o tom, že by jak maturita, tak i generálka byly dobře připravené.
„Tou stránkou, kdy jsme si říkali, že bychom se mohli přihlásit, bylo to, že by si žáci nějakým způsobem vyzkoušeli maturitu. Na druhou stranu jsem v rozhodování měly spoustu opačných znamének,“ říká Štěrba a upřesňuje:
„Jedna stejně jako celá maturita – podle mě – nepřipravená, tak ani maturitní generálka není připravená. Při školeních odpovídají představitelé Cermatu v tom duchu: to e ještě dořeší, to se nějakým způsobem udělá. Takže mě nepřipadá, že by to bylo připravené.“
„I ty podmínky, za kterých ta maturitní generálka probíhá, jsou celkem zvláštní třeba z hlediska zajištění zvláštní místnosti pro potřebnou techniku, z hlediska pojištění této techniky,“ dodává Štěrba a pokračuje:
„Připadají nám ty organizační věci nepřipravené, nedotažené, a proto jsme od maturitní generálky odstoupily a nepřihlásili jsme se k ní.“
Podobný pocit ale mají i samotní středoškoláci.
„Musím se přiznat, že o maturitní generálce vůbec nevím. Zaslechla jsem, že něco takového mělo být už loňský školní rok, ale jak to bude probíhat nebo co to bude obsahovat, takové informace vůbec nemám,“ uvedla jedna studentka.
Ředitel Cermatu Pavel Zelený ale ujišťuje, že vše je připravené. Připouští ale možná slabá místa, která by generálka mohla odhalit.
„Rizikový faktor jsou v tomto smyslu lidé, kteří na tom dělají. Bude na tom pracovat 15 tisíc lidí. To sebou nese přirozená rizika jako v jakémkoli jiném systému.“
Generálka, která bude stát 140 milionů korun, je naplánovaná na říjen tohoto roku. První státní maturity by pak měli studenti skládat ve školním roce 2010/2011.