„Rodič se musí postavit do pozice průvodce dítěte. Úplně nejlepší pak je, když k tomu přistoupí jako k nepopsanému papíru. Jako by své dítě viděl úplně poprvé v životě,“ doporučuje koučka.
Vláda oznámila zavedení všeobecných lyceí, které mají doplnit již existující gymnázia a oborová lycea. S návrhem nesouhlasí například Asociace středních průmyslových škol, jiní jsou ale pro novinku.
Podle aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál by byly tři čtvrtiny Čechů, úplně přesně 74 procent, pro zákaz používání mobilů na základních školách.
„Osvojit si akademický jazyk trvá pět až sedm let,“ upozorňuje v pořadu Reparát ředitelka neziskové organizace Meta Zuzana Papáčková. Na jaké problémy tu mladí Ukrajinci narážejí? A jak jim pomoci?
Manželka prezidenta Eva Pavlová představila kampaň na začátek školního roku – Jsme v tom společně, která vznikla ve spolupráci s potravinovou, oděvní, nábytkovou bankou a neziskovými organizacemi.
Několik dánských středních škol začalo blokovat přístup na určité druhy webů, včetně sociálních sítí, streamovacích služeb, online her a stránek umožňujících nakupování.
„Dětem se uleví, když zvládnou rodičům o známkách říct co nejdřív a na rovinu. Neměly by kvůli tomu zažívat výčitky nebo trest,“ říká pro Český rozhlas Plus psycholožka Tereza Tetourová.
Armáda se pro službu v uniformě snaží zaujmout mladou generaci. Za čtyřtýdenní výcvik dostanou studenti zaplaceno. Budou se učit taktiku, první pomoc, ale také střelbu nebo hod granátem.
„Neříkám, že chyba je pouze na straně školy, také jsme ji udělali. Ale měli jsme jen jednu šanci. Chyby se tady neodpouštějí a tak by to být nemělo,“ popsal Jan Vacek Radiožurnálu.
Z resortu školství přišly v posledních dnech dvě dobré zprávy. Systém elektronických přihlášek na střední školy zafungoval. U písemných maturit se žáci zlepšili v českém jazyce i v matematice.
„Každé ráno, když jsem se probudil, přál jsem si, aby už byl večer a já mohl jít zase spát.“ Herec Zdeněk Piškula šikanu z dětství ustál a teď radí, jak se jí zbavit ještě dříve.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
Nepřijatí uchazeči o studium na středních školách mohou od úterý podat přihlášku ve druhém kole přijímacích zkoušek. Čas mají do pátku 24. května do půlnoci.
Z celkových 6000 neúspěšných deváťáků je čtvrtina z metropole a další téměř čtvrtina ze středních Čech. Rodiče i politici popisují případy, kdy na žádnou školu v Praze nestačilo ani 90 bodů ze 100.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
Ke stažení jsou všechny testy, které student při státních přijímacích zkouškách psali. Rodiče se tak můžou podívat na to, jak si jejich děti vedly u všech testů - tedy nejen toho nejlepšího.
„Od zaškrtávacích testů se budeme nepochybně posouvat k interaktivním úlohám, kde se budou úlohy řešit online,“ popsal možnou budoucnost českého školství ministr Mikuláš Bek ze STAN.
Kariérové poradenství má mladé generaci především pomoci s výběrem povolání a zajistit prevenci předčasných odchodů ze vzdělání. V zahraničí je tato praxe zcela běžná. U nás funguje spíše okrajově.
„V případě, že by se našlo, že dvojí výklad byť jen hypoteticky existuje, tak se uznávají správné odpovědi z obou pohledů. Nikdy se nejde cestou, že se dítě poškodí,“ potvrdil ředitel Cermatu Krejčí.
„Jde taky o úzkostné a depresivní stavy, sebevražedné myšlenky. Potvrdili nám to psychologové a psychiatři: izolace v době pandemie způsobila mnoho psychických problémů,“ přibližují mladé filmařky.
Lepší výsledky měli žáci, kteří považují texty čtené ve škole za zajímavé. Texty, které čtou děti ve školách, jsou podle většiny žáků ale zajímavé jen občas.
Uchazeči si mohli letos nově podat tři přihlášky místo dvou. I proto je podle mluvčí Cermatu Jany Patákové vyšší počet přihlášek na jednotlivé obory. Žáci určovali, na kterou školu chtějí nejvíce.
Vláda ve středu schválila nařízení, které od září snižuje maximální počet hodin výuky financovaný ze státního rozpočtu pro základní a střední školy o pět procent.
Na začátku příštího týdne by měli mít všichni žáci pozvánky k přijímacím zkouškám na střední školy. Ředitelé finišují s jejich rozesíláním poštou nebo přes elektronický sytém DiPSy.