Nový zákon by měl přinést větší přehled o implantátech v Česku
Větší přehled o implantátech v Česku by měl přinést nový zákon o zdravotnických prostředcích. Chystá ho ministerstvo zdravotnictví. Ani odborníci totiž teď nevědí, kolik žen celkem má u nás prsní implantát. Národní registr neexistuje. Problém s určením typu implantátu tak můžou mít třeba pacientky, které operovalo už neexistující zdravotnické zařízení. Mohla se tak ztratit jejich zdravotnická dokumentace.
To jsou dva případy situací, ve kterých je těžké zjistit jaký implantát má pacient v těle. A nejde jen o prsa, ale třeba také o umělé klouby. I to je jeden z důvodů, proč by se měl v evidenci udělat větší pořádek.
Národní registr implantátů by uvítali odborníci. Třeba přednosta Kliniky plastické chirurgie pražské Nemocnice Na Bulovce Jan Měšťák.
„Na každém pracovišti máme udělán určitý registr. Jsem přesvědčený, že i na jiných pracovištích. A kdyby třeba ministerstvo anebo kdokoliv jiný zažádal, aby se udělal registr, jak má být, tak pak zase je postaráno,“ uvedl Měšťák.
Jeho slova doplňuje Luboš Dražan z Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně.
„Co se týče implantátů prsních, tak samozřejmě, bych byl pro, aby byl národní registr uzákoněný, tak aby byla povinnost hlásit každý implantát estetický, rekonstrukční a samozřejmě i vážné komplikace, které by se tady nacházely, aby informace byly hodnotitelné, aby byly k dispozici,“ konstatuje.
Podle náměstka ministra Petra Noska by měl jít nový zákon o zdravotnických prostředcích na vládu do konce roku.
„My připravujeme v rámci navrhovaných zdravotních registrů registr Euromed, který by měl vlastně primárně evidovat všechny zdravotnické prostředky. Nejen ty, které přicházejí na trh od našich výrobců, ale i těch, které přicházejí na náš trh ze zemí Evropské unie,“ řekl Nosek.
Nový zákon o zdravotnických prostředcích by mohl začít platit v polovině příštího roku. Kritizují ho ale ochránci osobních údajů. Ministerstvo se hájí tím, že data nebude moct nikdo zneužít. V Česku už funguje třeba národní onkologický registr.
Každá žena s prsním implantátem by každopádně měla jít jednou ročně na vyšetření ultrazvukem.
„To ultrazvukové vyšetření je neškodné a dá zcela zásadní informace o tom, zda ten implantát je stále beze změn, zda se neopotřeboval, zda neprosakuje a zda ta okolní žláza nějakým způsobem nereaguje nepříznivě na ten implantát a zda v ní nejsou samozřejmě nějaké známky ložiskových změn,“ vysvětluje předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová.