Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Obrana při ozbrojeném útoku? Uteč, schovej se, bojuj, radí lidem policejní videoklip

Pražští policisté ve spolupráci s magistrátem připravili instruktážní video, jak se zachovat při teroristickém činu nebo útoku osamělého střelce. Novinářům ho ve středu představili zástupci obou institucí. Lidé by během útoku měli podle videospotu utíkat, schovat se nebo bojovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrana při ozbrojeném útoku? Uteč, schovej se, bojuj, radí lidem policejní videoklip

Obrana při ozbrojeném útoku? Uteč, schovej se, bojuj, radí lidem policejní videoklip | Zdroj: Policie ČR

Pražská policie se videem nazvaným Utíkej, schovej se, bojuj snaží reagovat na momentální bezpečností situaci ve světě a větší množství teroristických útoků.

„Video vzniklo z důvodu prevence, aby dneska široká veřejnost věděla, jak se má zachovat. Situace ve světě je neudržitelná, určitě sem něco takového může přijít, a aby opravdu všichni věděli, jak se mají zachovat a jak se k tomu postavit," vysvětlil pro Radiožurnál pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava z hnutí ANO.

„Musíme si uvědomit, že v dnešní době to může potkat naprosto každého. Víme, že lidé chtějí informace. Vidíme, co se děje v ostatních státech nejenom Evropy, takže proto vzniklo tohle video," doplnil pro Radiožurnál jeden z autorů projektu Ondřej Penc.

Video stálo 400 tisíc korun

Na vytvoření klipu se částkou 400 tisíc korun podílel pražský magistrát, využívat ho budou policisté po celé republice.

Samotný klip ukazuje modelovou situaci útoku v kancelářské budově. Titul klipu shrnuje základní strategii, kterou policisté na základě inspirace ze zahraničí překládají veřejnosti pro případ násilného útoku na veřejném místě.

Pokud existuje volná cesta, má člověk zkusit z místa ohrožení uprchnout a poté zkontaktovat autority. Pokud to nejde, je namístě se schovat, nejlépe zamknout v uzavřeném prostoru, vypnout zvonění na telefonu a v případě možnosti zavolat policii.

Teprve když je člověk v přímém ohrožení života, měl by bojovat o svůj život, a to násilně, co nejefektivněji a s využitím okolních předmětů jako zbraní. Když dorazí policie, má se přeživší zdržet křiku a gestikulace, poslouchat pokyny a mít ruce ve viditelné pozici.

Nebojujte, pokud nemusíte

Penc zároveň varoval před některými špatnými radami, na které mohou lidé narazit. „Varujeme před tím, aby lidé přeskočili první dva kroky, tedy uteč a schovej se, a přecházeli rovnou k bojuj," uvedl. Doplnil, že klip by časem měl být k dispozici i s tlumočením do znakové řeči.

Policisté z oddělení tisku a prevence pražského krajského ředitelství se problematice takzvaných aktivních střelců věnují od roku 2011. V té době začali připravovat seminář zejména pro pedagogy, kterého se od roku 2012 zúčastnilo více než 3000 školských pracovníků či zaměstnanců městských částí a magistrátu.

O semináře a obecně informace, co v podobných situacích dělat, výrazně vzrostl zájem po útocích ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014 a v Uherském Brodě v roce 2015.

Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Kristýna Křupková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme