Odklízecí práce sutin hotelu v Lounech prozatím zastaveny

Statici zastavili odklízení zřícené části lounského hotelu Oharka. Hrozí totiž další zřícení. Čtyřpodlažní budova se zřítila po výbuchu v pondělí časně ráno a pohřbila šest lidí. Ti patřili k jedné polské rodině, ze které se zachránila jen třicetiletá žena. Příčiny exploze se vyšetřují. Zbytky budovy mají značně narušenou statiku a pravděpodobně budou muset být strženy. Odklízení sutin potrvá minimálně do konce týdne. Teprve po zpřístupnění suterénu experti určí skutečnou příčinu exploze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený hotel Oharka

zřícený hotel Oharka | Foto: Libor Zavoral

Podle velitele lounských hasičů Karla Mahovského měl statik začít s prohlídkou odpoledne. "Až soudní znalec posoudí stav toho objektu, s největší pravděpodobností dojde k demolici minimálně jedné části té budovy. Samozřejmě soudní znalec musí prověřit celou budovu, zatím známe jenom tu nejvíc poškozenou část, která je prokazatelně poškozena tak, že se bude muset rozebrat."

Zřícení hotelu zřejmě způsobil výbuch. V pořadu Radiožurnálu Otázka dne nám to potvrdil stavební inženýr Jiří Špelina, který na místě situaci posuzoval. "Tam došlo k výbuchu v rohové místnosti v přízemí a ta tlaková vlna měla za následek, že vytrhla ty obvodové stěny, zejména tu štítovou stěnu, takže propadly stropy v prvním nadzemním podlaží a pak propadly všechny stropy a i části střechy, takže se to zřítilo všechno."

Zahájení vyšetřování zatím brání skutečnost, že hasičům se stále nepodařilo odstranit všechny panely z místa neštěstí. Přitom podle policistů bude pro zjištění příčin nehody podstatné ohledání suterénu zříceného objektu, kde pravděpodobně došlo k výbuchu. Ke spekulacím o výbuchu bojleru nebo propanbutanové lahve se zatím policisté stavějí zdrženlivě a čekají na vyjádření znalců v oboru elektro a tlakových nádob. S největší pravděpodobností bude nutné v příštích dnech strhnout i další část budovy, která hrozí zřícením. Náhradní ubytování pro hosty hotelu zajistila lounská radnice.

Okolní domy jsou podle Jiřího Špeliny poškozené jen minimálně. "Já si myslím, že pokud se týká statického poškození, k tomu že nedošlo. Ty budovy jsou v dostatečné vzdálenosti od tohoto objektu, nicméně bude potřeba to prověřit. Poškozeny byly samozřejmě značně okenní výplně, drobné škody vznikly, ale myslím si, že po té stránce poškození statiky k ničemu dramatickému nedošlo."

Odklízení sutin potrvá minimálně do konce týdne. Teprve po zpřístupnění suterénu experti určí skutečnou příčinu exploze. Všechny oběti neštěstí pocházejí z Plocka a z Chojnic v Pomoří. Jedinou z rodiny, která přežila je třicetiletá Marena Siwaková. V troskách hotelu zahynuli její rodiče, manžel, pětiletá dcera, bratr a jeho manželka.

Ostatním patnácti zachráněným Polákům poskytl v Lounech pomoc pracovník polského konzulátu. Nocleh jim zajistilo vedení města, o zdravotní a psychický stav se postarali zdravotníci. Škody na poškozené budově hotelu odhadl její majitel na deset až patnáct miliónů korun.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme