Odpůrci vládního tendru na těžbu dřeva budou protestovat

Vláda má zítra rozhodnout o obřím tendru na hospodaření ve státních lesích, odpůrci chtějí zveřejnit argumenty proti dříve. Návrh koncepce hospodaření státního podniku Lesy ČR od roku 2012 se nelíbí ani ochráncům přírody, ani dřevorubcům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevorubci okolí Lesní rozhledny už před lety vysekali

Dřevorubci okolí Lesní rozhledny už před lety vysekali | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Hnutí Duha se chystá spolu s majiteli obecních a soukromých lesů a živnostníky v lesním hospodářství zveřejnit důvody své nespokojenosti. Podle nich by takzvané komplexní zakázky vážně ohrozily živobytí dřevorubců a neuhlídaly by drancování státních lesů.

Takzvaná dřevěná kniha, kterou připravilo ministerstvo zemědělství vedené Ivanem Fuksou z ODS, počítá s velkými, dlouhodobými tendry na těžbu ve státních lesích. Mají mít podobu takzvaných komplexních zakázek, kdy vítězové tendrů budou provádět pěstební práce, dřevo těžit i jej dále sami prodávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Bláha z hnutí Duha se obává nekontrolovatelnosti těžby dřeva

Podle experta na oblast lesnictví Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha tímto způsobem několik těžařských společností získá na prodej dřeva a všechno, co s tím souvisí, monopol, a zbaví se tím kontroly.

„Vzhledem k jejich vlivu je evidentní, že ti revírníci, kteří budou na jejich práci dohlížet, budou tahat za kratší provaz. Budou vznikat holoseče, protože tyto velké firmy mají harvestory, které potřebují zaplatit,“ varuje.

„Naprosto vyřadí veškerou kontrolu Lesů, protože v momentě, kdy umožníte, aby jedna firma těžila a zároveň jezdila pro dřevo, žádný hajný to nedokáže uhlídat.“

Podstatou ministerského plánu je takzvaný „prodej dřeva na pni“. Proti tomu vystupují profesní organizace jako je třeba Sdružení živnostníků v lesním hospodářství.

Živnostníkům vadí zakázky jen pro velké firmy. Šumavský dřevorubec Zdeněk Hrabal tvrdí, že prodej dřeva na pni je zcela nevýhodný pro stát: „Protože ti s tím budou kšeftovat, jak budou chtít, a jestli budou dělat něco na černo, nebude nikdo vědět. Jakmile se jeden strom vytěží, nikdo už nezjistí, kolik tam toho bylo.“

Ľubomír Smatana, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme