Finančník Krúpa dostal ze Spojených států Bakalovu žalobu za údajné obtěžování a pokus o vydírání
Soud doručil v minulých týdnech investorovi Pavolu Krúpovi žalobu, kterou na něj podal loni ve Spojených státech amerických miliardář Zdeněk Bakala. Důvodem je údajné obtěžování a pokus o vydírání. „Ano, konečně mi byla doručena tato nesmyslná, účelová a zcela vymyšlená žaloba. Mám se k ní do určitého termínu vyjádřit. To je vše,“ uvedl na dotaz Radiožurnálu Krúpa.
Podle obsahu dokumentu si Krúpa řekl americkým právníkům jednoho z nejbohatších Čechů o půl miliardy korun za to, že přestane s akcemi očerňujícími jeho jméno. Krúpa to ale už dříve odmítl: „Nikoho jsem nevydíral, Bakalovy právníky ani neznám, ani jsem s nimi nekomunikoval,“ uvedl loni na podzim, když podání žaloby oznámila Bakalova mluvčí Šárka Samková.
Na akce proti finančníkovi si Krúpa údajně najal americkou společnost Crowds on demand nebo-li Davy na objednávku, kteří pak pořádali podle Samkové „hlučné a provokující demonstrace“ před domovem Zdeňka Bakaly v USA.
Radiožurnál navštívil v polovině října před americkou ambasádou v Praze akci nahlášenou jako shromáždění proti korupci:
Lidé placení agenturou údajně také obvolávali a obesílali e-maily společnosti, v nichž Bakala působí, aby ho očernili. Důvodem bylo Bakalovo údajné vytunelování černouhelných dolů OKD v Česku a fakt, že horníkům neprodal i přes původní příslib firemní byty, v nichž léta žijí.
Žaloba míří kromě Krúpy i na firmu Crowds on Demand a také na jejího majitele Adama Swarta. Ten už dříve naznačil, že stejně jako Krúpa připravuje proti Bakalovi také právní kroky, a to za poškození jména.
Obvinění Bakaly je vážné už kvůli tomu, že jeho právníci podali žalobu podle amerického federálního zákona proti vydírání a korupci, pro nějž se používá v zemi zkratka RICO. Jeho podstatou je ochrana proti organizovanému zločinu. Americký deník Los Angeles Times, který loni v říjnu o Bakalově žalobě psal, například citoval bývalého žalobce, nyní advokáta Petera Baldwina.
Miliardář Krúpa přiznává, že nepřímo financoval demonstraci proti OKD. ‚Co je na tom neetické?‘
Číst článek
Podle něj se sice obvykle věci jako vydírání či korupce prokazují velmi obtížně, ovšem žaloba dle RICO může mít sama o sobě vážný dopad. „Pokud čelíte obvinění z vydírání, je to reputační záležitost,“ upozornil. O šancích na úspěch Bakaly nechtěl spekulovat, k obsahu žaloby ale podotkl: „Viděl jsem méně přesvědčivé podání dle RICO.“
V Česku zatím čelí reputačním problémům ovšem hlavně Zdeněk Bakala, a to kvůli předloňskému bankrotu OKD. V nich měl významný podíl prostřednictvím firmy NWR. Insolvenční správce a vedení dolů se u soudu v Ostravě domáhají, aby jim Bakala společně s NWR vrátili údajně neoprávněné dividendy ve výši 24 miliard korun.
Některé dřívější transakce firmy prověřuje i policie. Naopak Krúpa se těší podpoře prezidenta země Miloše Zemana. Loni v říjnu mu udělil státní vyznamenání právě za boj proti Bakalovi.
Zdeněk Bakala už jednou na Krúpu žalobu podal, a to předminulý rok ve Švýcarsku. Domáhal se v ní náhrady škody za to, že kvůli němu musel s rodinou opustit své sídlo v Nyonu, kde tehdy žili. Krúpa tam chtěl mimo jiné zorganizovat demonstraci horníků z OKD, k níž ale nakonec nedošlo. „Soud žalobu označil za nepřípustnou a Bakala mi musí uhradit náklady řízení. Stejný výsledek očekávám i v USA,“ upozorňuje Krúpa.
Bakala ale celou záležitost interpretuje jinak. „Případ předložený americkému soudu je mnohem závažnější, proto bylo švýcarské řízení pozastaveno,“ uvedla mluvčí Šárka Samková.
Video ze shromáždění proti Bakalovi číslo 2. Organizátor nejenže si spletl Babiše s Bakalou, ale ještě předčítá “opravdu složitá” hesla z papírku. Fakt pečlivá příprava organizátora demonstrace, který naprosto přesně ví, proč tam protestuje... @iROZHLAScz @Radiozurnal1 pic.twitter.com/LIQaj4Ldsj
— Markéta Chaloupská (@Marketa789) 24. října 2018