„Teď je důležité dát šanci diplomacii,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v pořadu Pro a proti. Také europoslanec Tomáš Kubín (ANO) chválí Evropu za to, že vyčkává.
„Z mého úhlu pohledu teď sklízíme to, co jsme zaseli. Všichni teď čekají, jak nás povede nějaký lídr, jak se budeme bránit, a najednou zjišťujeme, že nikoho takového nemáme,“ říká Gregorová.
„Cenzura je to, že něco utajíte nebo potlačíte. Ten zákon naopak nastavuje víc pravidel proti neopodstatněnému mazání obsahu,“ dodává Gregorová k evropské legislativě.
Markéta Gregorová (Piráti) byla v pozorovatelské delegaci europarlamentu. V parlamentních volbách podle volební komise vyhrála vládní strana Gruzínský sen, opozice výsledek voleb neuznala.
„Nestačím se divit, jak rychle a hluboko umí někteří kolegové klesnout,“ zkritizoval ministr financí Zbyněk Stanjura tiskovou konferenci Pirátské strany, která reagovala na demisi Ivana Bartoše.
Vedení Pirátů oznámilo v neděli večer na svém online fóru rezignaci. Straně mohlo ublížit vládní angažmá a kritika za kroky, které se musely udělat. Myslí si to europoslankyně Gregorová.
Migrace bude i v příštích letech patřit mezi hlavní témata politiky EU. Mluvit se bude mimo jiné o snahách některých členských států prosadit přesouvání migrantů do azylových center v třetích zemích.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluví i o sněmovní spolupráci s pragmatikem Pavlem Blažkem (ODS), snaze vymýtit sněmovní obstrukce nebo možném rozšíření pirátské komunikace na TikTok.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dělá vše pro to, aby si v Evropském parlamentu zajistila většinu, mezi 21 českými europoslanci ale převažují její odpůrci. Čtyři jsou na vážkách.
„Mnoho stran v těchto volbách si našlo nějakého nepřítele, ať už to byla konkrétní legislativa, nebo konkrétní osoba, nebo strana. Všichni tak nějak burcovali,“ říká Gregorová.
Na podrobnějších analýzách chyb v kampani do Evropského parlamentu strana zatím pracuje a měly by podle Bartoše být hotové v následujících dnech či týdnech.
Kromě vnitřního pnutí bude strana muset řešit i odliv podpory ke Starostům, koalici Spolu i Filipu Turkovi. V sobotu si širší stranické vedení eurovolby zanalyzuje.
„Nemůžeme zastírat to, že výsledek je pro nás zklamání. Domnívám se, že je momentálně v Evropě poptávka spíše po konzervativnějším směru,“ řekla ve speciálním vysílání Radiožurnálu Gregorová.
Přestože mají jen čtyři poslance, preference se stabilně drží kolem deseti procent. U Pirátů zůstává pověstný vnitrostranický kvas a i bez nutnosti kvót se na klíčové pozice dostává čím dál víc žen.
Europoslanci loni mohli strávit celkem 55 dní hlasováním na plenárních schůzích ve Štrasburku či v Bruselu. Z jednadvaceti českých zástupců v Evropském parlamentu neměl stoprocentní docházku nikdo.
Příběh o „nové síle“ v české politice, drzosti a pirátských hodnotách, který si straníci tak rádi vyprávějí, každopádně ustoupil politickému pragmatismu už dávno.
Co ve volbě předsedy sehrálo největší roli? Dá se na volbu pohlížet jako na referendum o vládním působení Pirátů? Jak reálný je jejich odchod z koalice? Odpovídal politolog Lubomír Kopeček.
Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj ve druhém kole volby na jednání Celostátního fóra v Brně porazil europoslankyni Markétu Gregorovou, když získal 556 hlasů a jeho protikandidátka 300.
Post stranického šéfa chce obhájit vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, vyzve ho europoslankyně Markéta Gregorová. O čtyři místopředsednická místa zabojuje 14 kandidátů.
Česká pirátská strana se bude na svém volebním sjezdu rozhodovat, zda má zůstat v jejím čele dosavadní předseda Ivan Bartoš, nebo ho má nahradit europoslankyně Markéta Gregorová.
Europoslankyně Markéta Gregorová nebyla příznivcem vstupu Pirátů do vlády: „Naši tři ministři tam odvádí velice dobrou práci. Více členů ale začíná uvažovat, zda tam ale musíme setrvat až do voleb."
„Pokud by vyrazili ANO z frakce Renew, pak by naši poslanci mohli zvážit, zda by se nám program neprosazoval lépe v této frakci,“ říká například Zdeněk Hřib.
Piráti pohledem Stranického kompasu iROZHLAS.cz. Strana je ve zvláštní situaci, přestože má v exponovaných politických pozicích minimum lidí, má z vládních stran dlouhodobě druhé nejvyšší preference.