Poctu parašutistům vzdaly v pražské Resslově ulici stovky lidí

Přesně před sedmdesáti lety svedlo sedm českých parašutistů v pražském pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje svůj poslední boj s nacisty. Na tomto místě se dnes dopoledne konal pietní akt za účasti politické reprezentace, stovek Pražanů, legionářů, sokolů, skautů, vojáků, válečných veteránů i pamětníků heydrichiády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt na památku sedmi parašutistů a účastníků atentátu na Reinharda Heydricha

Pietní akt na památku sedmi parašutistů a účastníků atentátu na Reinharda Heydricha | Foto: Filip Jandourek

Mezi nimi byl i generál Jaroslav Klemeš ze skupiny Platinum, poslední žijící ze stovky výsadkářů vysazených do protektorátu. Na okupované území seskočil na začátku roku 1945. Tragické osudy jeho předchůdců ho od toho neodradily.

„Nebál jsem se. Všichni jsme říkali – jednou jsme řekli ano, že na to jdeme, tak jdem, ať se stane cokoli. Rádi jsme šli do akce, protože bylo potřeba lidí, kteří tady skutečně pomůžou domácímu odboji,“ řekl Radiožurnálu.

Vzpomínalo se jak na Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří o tři týdny dříve spáchali atentát na Reinharda Heydricha, tak i na ty, kteří jim pomáhali a zaplatili za to svými životy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Skalický hovořil s pamětníky i účastníky pietního aktu v Resslově ulici

V pražské Resslově ulici zněly hymny České a Slovenské republiky, k okénku krypty položili účastníci vzpomínkové akce desítky kytic a věnců, jeden je i od prezidenta republiky Václava Klause.

„Považuji za naprostou povinnost nás všech, abychom na to vzpomínali, abychom si to připomínali. Opět je dnes plná Resslova ulice lidí. To znamená, že těch, kteří na to nechtějí zapomenout, je mezi námi pořád dost. I mezi těmi mladšími generacemi a to je moc dobře,“ prohlásil Klaus.

Vedle něho se aktu účastnili i premiér Petr Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr obrany Alexandr Vondra nebo primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

„Jako mladá generace to asi zažívám trochu jinak než třeba moji babička s dědou, ale rozhodně je to zajímavé a je to čest tady být. Nedokážu si představit, jak ti lidé tady mohli být a jak mohli odolávat tomu, co se tady dělo. Za to, že se k tomu postavili čelem, by si jich lidé měli vážit,“ řekla rodačka z Rešic, odkud pocházel Adolf Opálka, velitel výsadku Out Distance.

Před 70 lety svedli parašutisté v kostele sv. Cyrila a Metoděje svůj poslední hrdinný boj

Číst článek

Vzpomínka pokračovala v kostele sv. Cyrila a Metoděje panychidou, tedy pravoslavnou mší za zemřelé, a položením věnců v kryptě, kde se před 70 lety parašutisté skrývali.

Panychidu za padlé parašutisty sloužil Jaroslav Šuravský, představený a duchovní správce katedrály sv. Cyrila a Metoděje:

„Ty podmínky tady byly velmi surové. Je s obdivem, že to tady ti lidé vydrželi a že ještě měli tolik síly, že po zradě, která se stala, bojovali a vyšli z tohoto boje vítězně, i když položili své životy.“

Jan Kubiše, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Bublík a Jan Hrubý seskočili po výcviku v Anglii na území protektorátu, aby podpořili domácí odboj. V kryptě kostela se skrývali po atentátu na Heydricha, gestapo jim přišlo na stopu až po zradě jejich druha Karla Čurdy. Parašutisté v kostele několik hodin odolávali obrovské přesile německých vojáků.

Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme