Pojistit se na cestu do rizikových částí světa je pro jednotlivce těžký úkol

Studium, touha po adrenalinu nebo pouhá zvědavost zavedou člověka do různých, často i nebezpečných koutů světa. Cestovat do rizikových oblastí bez řádného pojištění je však velký hazard.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní agentury a kanceláře (ilustrační foto).

Cestovní agentury a kanceláře (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Pákistán, Irák nebo Barma jsou země, kam rozhodně není radno cestovat sám a už vůbec ne bez pořádného pojištění.

Není potřeba připomínat případ dvou nedávno unesených Češek na pákistánském území.

Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven potvrzuje, že pro turisty-jednotlivce je hodně náročné vyřídit pojištění při cestách do rizikových oblastí.

„Protože se pro jednotlivce téměř nesjednává. Pojišťovny ho nabízejí zpravidla jenom pro skupiny, což jsou různé charitativní organizace na misích, montérské firmy, zdravotníci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti pojistit se na cestu do problematických částí světa se zajímal Nikola Bojčev

Český rozhlas má pro své zahraniční zpravodaje pojištění zařízené. „Pravidla jsou stanovena ve smlouvě. Léčebné výlohy, eventuálně i případný únos, repatriace, převoz zpátky v případě zranění nebo onemocnění,“ říká Petr Klimek, vedoucí oddělení likvidace faktur.

Přesto i u turisty-jednotlivce je možné oslovit pojišťovny s dotazem na pojištění do rizikové oblasti. Dopředu je ale potřeba počítat s tím, že to nebude nic levného.

„Zde nejsou standardně kalkulovány přesné sazby, protože se vše individuálně vyhodnocuje podle aktuální situace a bezpečnosti, která v zemi je,“ vysvětluje Ackermannová

Investovat do vlastní bezpečnosti se rozhodně vyplatí. Český rozhlas před devíti lety řešil únos zpravodaje v Iráku právě i za pomoci pojištění. Tehdy se do rukou ozbrojenců dostal Vít Pohanka.

Čelit tváří v tvář možné smrti a neznat svůj další osud člověka změní. Nemusí to být přímo únos, ale třeba těžké zranění. A na to je potřeba myslet už před cestou do zahraničí.

Nikola Bojčev, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme