Poslanci jednají o návrhu omezit imunitu ústavních činitelů
Poslanci se dnes poprvé zabývají omezením své imunity. Debata se do sněmovny dostává už poněkolikáté. V minulosti se nejčastěji mluvilo o zúžení imunity ústavních činitelů jen na dobu trvání mandátu. Současný senátní návrh je ale mnohem razantnější.
Podle senátorů by se měla imunita vztahovat jen na hlasování a projevy pronesené v parlamentu. V jiných případech by se na poslance, senátory, ale i ústavní soudce vztahovaly zákony jako na běžné občany. Zákonodárci by tak nebyli imunitou chráněni například ani na stranických kongresech nebo mítincích s občany.
Návrh podporuje ministr vnitra Ivan Langer. "Domnívám, že máme udělat všechno pro to, abychom na jedné straně skutečně užívali imunitu jen v případech nezbytně nutných, a na straně druhé aby neexistovalo podezření, že se někdo za imunitu bezdůvodně skrýval," řekl Langer.
Senátní předlohu čeká zatím jen první čtení, při němž sněmovna rozhodne o tom, zda novelu vůbec postoupí svým výborům k projednání. Její osud je ale nejistý. Například komunisté budou žádat, aby poslance a senátory imunita chránila i při politických projevech mimo zákonodárný sbor.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš argumentuje Evropou, kde se imunita zákonodárců vztahuje i na politické kauzy. "V Evropské unii je v podstatě standard vyvinit z politických kauz a rovná práva občanům, ať již mají mandát nebo ne, ve věcech trestních a pořádkových," uvedl Dolejš.
I přesto, že si někteří sociální demokraté myslí, že omezení imunity by mohlo přinést větší politickou kulturu, největší opoziční strana je v zásadě proti tak razantnímu omezení.
Návrhů na omezení imunity už bylo v parlamentu několik, ale nikdy neuspěly, ačkoli většina politiků vždy tvrdila, že proti omezení této výsady nic nemá. Podle současné praxe může být politik trestně stíhán jen tehdy, pokud ho sněmovna vydá.