Postoj ke kácení stromů na Šumavě rozděluje i ČSSD

O kůrovcovou hrozbu na Šumavě se začali zajímat i vrcholní politici. Po předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi se k ní dnes vyjádřil i šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. A to přímo v lokalitě, kde už třetí týden vedou bitvu správci národního parku s ekologickými aktivisty. Potom, co se postavil spíš na jejich stranu, setkal se s odmítavou reakcí tamních obyvatel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ze Šumavy podporující kácení stromů napadených kůrovcem zatarasili cestu u Filipovy Huti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi.

Lidé ze Šumavy podporující kácení stromů napadených kůrovcem zatarasili cestu u Filipovy Huti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. | Zdroj: ČTK

Postoj ke kácení v cenných oblastech národního parku přitom dělí i samotnou ČSSD. Jihočeský a Plzeňský hejtman podporují totiž naopak snahy ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského likvidovat smrky napadené kůrovcem v co největší míře.

„Vydal jsem se na Šumavu proto, abych podpořil debatu a dialog o dalším směřování národního parku. My jsme teď z Poslanecké sněmovny dostali návrh zákona Plzeňského kraje o Národním parku Šumava. Bude o něm tedy rozhodovat jak Poslanecká sněmovna, tak Senát a já jsem si přijel na místo udělat lepší a podrobnější názor na celou situaci,“ vysvětlil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a bývalý hejtman Jihočeského kraje a člen Národního parku Šumava Jan Zahradník mluví o aktuální situaci na Šumavě v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že nepřijel proto, aby se přiklonil k jedné nebo druhé straně.

„Je zřejmé, že tady se střetávají dvě koncepce ochrany přírody na půdě Národního parku Šumava. Každá z těch koncepcí má svým způsobem pravdu, ale rozhodnutí o budoucí podobě parku bude politické rozhodnutí,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Pokud jde o konkrétní výstup z dnešních setkávání, sociální demokraté podle jeho slov podpoří do druhého čtení návrh zákona o Národním parku Šumava, protože dává možnost definovat do budoucna dlouhodobě pravidla pro postup státu v národním parku při ochraně přírody a krajiny.

Situace, jíž byl na Šumavě svědkem, označil předseda ČSSD za velmi vyhrocenou s tím, že je potřeba vést další debaty.

Debaty jen na úrovni vlády a parlamentu

„Je nade vší pochybnost vidět, že ten ekologický aktivismus je vysoce levicový názor,“ řekl bývalý hejtman Jihočeského kraje a člen Národního parku Šumava Jan Zahradník.

Dodal, že diskuse o Šumavě se vedou dlouhodobě a nikdy to k ničemu nevedlo.

„Myslím si, že ekologové, vědci, odborníci, o kterých mluví předseda ČSSD, to jsou ti ekologisté, kteří mají stávající situaci na svědomí, kteří ji zavinili. A myslím si, že je nade vší pochybnost jasné, že je třeba teď rychle jednat, že pokud nebude rychle vykonáno to, co má pan ředitel Stráský v úmyslu, tak že Šumava skutečně uschne a bude to konec zelené Šumavy,“ uvedl Jan Zahradník.

Jednat by se podle něj mělo na úrovni vlády a parlamentu. Odmítá vedení „sáhodlouhých debat“ s ekology.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme