‚Přemrštěné‘ nebo ‚dětinské‘ rozhodnutí. Opoziční politici hodnotí vládní rozhodnutí o Slovensku

Pětikoaliční kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu na zasedání rozhodl, že přeruší mezivládní konzultace se Slovenskem. Opoziční politici to nepovažují za dobrý krok. „Symboly se mohou stát něčím, co podryje celou spolupráci, kterou máme. Ale hlavně se obávám, že to může mít vliv na mezilidské vztahy,“ zhodnotil pro iROZHLAS.cz poslanec hnutí ANO a stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch. „Nechápejme to jako pálení mostů,“ vyzývá vláda.

reakce Praha (Aktualizováno: 14:54 7. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico se za demonstranty i vydal

Robert Fico v Praze, kde se minulý týden zúčastnil premiérského summitu Visegrádské skupiny | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rozhodli jsme se společné jednání vlád odložit,“ pronesl premiér Fiala ve středu večer po jednání kabinetu.

„Není možné ignorovat zásadní rozdíly v názorech na klíčové otázky zahraničněpolitických témat, jako je třeba setkání slovenského ministra zahraničí s ministrem zahraničí Ruské federace,“ napsal pak na síti X.

Odpověď slovenského premiéra Roberta Fica na sebe nenechala dlouho čekat. Česká vládní garnitura se podle něj rozhodla ohrozit vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině.

Česko ohrožuje vztahy se Slovenskem kvůli podpoře války, reaguje Fico na zrušení společného jednání vlád

Číst článek

„Východisko slovenské vlády, že chce mír spíš než pokračování války, je legitimní. Já nebo SPD ho sdílíme také. Každý musí uznat, že je to legitimní východisko,“ komentoval turbulentní vývoj Petr Mach, lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu.

Zrušení mezivládní konzultace považuje za „hloupé a dětinské“ rozhodnutí.

Mírnější slovník volilo nejsilnější parlamentní hnutí ANO. Jeho poslanec Bžoch pro iROZHLAS.cz o kroku pětikoalice řekl: „Není to nejšťastnější řešení, a to i přesto, že vnímám vládní postoj vůči Slovensku.“

Přímý kontakt

„Z dění za naší východní hranicí nemám žádnou radost. Přilnutí Ficovy vlády k Rusku je problematické i pro ČR. Slovensko je totiž členem jak EU, tak NATO, a proto s ním sdílíme mnoho citlivých informací. Setkávání ministrů Ficovy vlády s předními představiteli Ruska, které ČR považuje za nepřátelský stát, proto je bezpečnostním rizikem i pro naši zemi,“ uvedl Jan Bartošek, 1. místopředseda KDU-ČSL.

Podle ODS zahájil slovenský premiér Fico „demontáž demokratického zřízení“.

„To se zásadně neslučujeme s hodnotami Občanské demokratické strany. Díváme se na věci jinak. A v klíčové věci má současná slovenská vláda diametrálně odlišnou pozici. Je to pozice, která nesouzní s celkovou pozicí, kterou má západní svět – je to pozice, která dnes nahrává zájmům Vladimira Putina,“ poznamenal za ODS mluvčí strany Jakub Skyva.

Z pohledu ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) dala vláda jasně najevo, že v otázkách bezpečnosti není Česko připraveno ustupovat.

„Naše pohledy jsou tak zásadně odlišné, že na to musíme reagovat tím, že na tomhle nejvyšším stupni spolupráce či vzájemného plácání po ramenou, nejsme schopni se teď shodnout. Nemáme potřebu tvářit se, že vývoj na Slovensku je podle našich pohledů úplně v pořádku. My si myslíme, že to, co Slovensko předvádí vůči Ukrajině a Rusku je už za hranou.“

Martin Dvořák (STAN) (ministr pro evropské záležitosti)

Lipavský pro Radiožurnál zdůraznil, že neplánuje povolávat českého velvyslance v Bratislavě ke konzultacím. „To by byl krok, který by znamenal, že máme nějakou skutečně zásadní krizi a my nemáme zásadní krizi ve vztazích,“ uvedl.

6:43

Se Slovenskem teď jednat nemůžeme. Neshodneme se v základních otázkách bezpečnosti, říká Lipavský

Číst článek

Na rozhodnutí pětikoalice panoval konsenzus, potvrdilo serveru iROZHLAS.cz hned několik zástupců vlády.

„Smířlivá rétorika vlády Roberta Fica směrem k Rusku je něčím, čemu nemůžeme přihlížet. A to i přes velmi úzké vazby, které nás dlouhodobě se Slovenskem spojují. I vzhledem k nim a našim společným historickým zkušenostem, které s Ruskem máme, je pro TOP 09 počínání členů slovenské vlády něčím naprosto nepochopitelným,“ reagovala za stranu mluvčí Markéta Volfová.

Podle opozičního poslance Bžocha je však reakce vlády přemrštěná. „Mezivládní konzultace a jednání by měly být právě tou příležitostí říct si mezi čtyřma očima, proč to dělají. Říct jim naše obavy, snažit se pochopit, proč to Slovensko dělá, jakým směrem jde, a možná se je snažit přesvědčit o našich argumentech, proč si myslíme, že je to špatně, že to podkopává celou Evropskou unii,“ zdůrazňoval.

Právě možnost osobního setkání byla minulý týden ve čtvrtek. V Praze se totiž konal premiérský summit Visegrádské skupiny. Během něj šéfové kabinetů připustili vzájemné neshody, žádný konkrétní závěr z toho ale nevyvodili.

Jednání s Ruskem

V sobotu se však sešel slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár v Turecku se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, zatímco se ministr obrany Robert Kaliňák scházel se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.

Právě osobní jednání slovenského ministra s Ruskem znepokojila českou vládu, která touto schůzkou ospravedlňovala zrušení česko-slovenské konzultace.

„Pokud jde o to bavit se s ministrem zahraničí, tak s Arafatem (bývalým prezidentem Nezávislého palestinského státu) nebo s Kaddáfím (bývalým libyjským diktátorem) se různé země také bavily. Protože diplomacie je smysluplná cesta v zahraničních vztazích a trestat někoho za to, že se baví s ministrem zahraničí Ruska, mně připadá absurdní,“ obhajoval Mach slovenský postoj.

Větší pochopení pro vládní kroky Česka má v tomto směru hnutí ANO. Slovy poslance Bžocha: „Krok ministra zahraničí (Juraje Blanára) vnímám jako velký červený vykřičník, který je i v mé hlavě. Na druhou stranu tím, že si zavřeme dveře a nebudeme komunikovat na té nejvyšší úrovni, nic nevyřešíme.“

Nicméně právě slovenský ministr zahraničí by měl do Prahy přicestovat na konci března, kdy se uskuteční jednání šéfů diplomacie zemí V4.

„Nechápejme to jako pálení mostů. S našimi nejbližšími sousedy nás i nadále pojí celá řada vztahů na mnoha úrovních spolupráce, včetně bilaterálních jednání zástupců exekutivy. A jednoho dne se snad podaří obnovit také zasedání vlád,“ dodala mluvčí za TOP 09 Volfová.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme