‚Když jsem se probudil, už jsem byl zachráněn.‘ Přeživší letecké nehody vyvázl se zlomeninami
Jen dva lidé přežili tragickou nehodu jihokorejského letadla, která si vyžádala životy 179 cestujících a členů posádky. Jedním z nich je 33letý stevard, který spolu s druhou přeživší seděl v zadní části letadla. Nyní se léčí s mnohačetnými zlomeninami na jednotce intenzivní péče.
„Když jsem se probudil, už jsem byl zachráněn,“ řekl lékařům 33letý zaměstnanec aerolinek Jeju Air, který přežil nehodu letadla, směřujícího z thajského Bangkoku do jihokorejského Muanu. Jeho slova médiím přetlumočil ředitel univerzitní nemocnice v Soulu, kam byl přeživší převezen z nedaleké nemocnice ve městě Mokpcho.
Proč se piloti havarovaného letadla nesnažili problém s podvozkem řešit dle příručky, netuším, říká pilot
Číst článek
„Je plně schopný komunikovat,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel nemocnice podle agentury Jonhap. Dodal ale, že se na podrobnosti o nehodě neptal, protože by to zotavení pacienta nijak nepomohlo.
V současné době se 33letý stevard léčí na jednotce intenzivní péče s mnohačetnými zlomeninami. „Zatím nic nenasvědčuje ztrátě paměti nebo něco takového,“ uvedl také ředitel nemocnice.
V péči lékařů je i druhá přeživší, 25letá letuška, která si během nehody poranila kotník a hlavu. Podle lékařů je ve stabilizovaném stavu, bližší informace ale lékařský personál novinářům sdělit nechtěl.
Dvojice zachráněných seděla v zadní části letadla, která jako jediná zůstala v celku. „Pouze ocasní část si trochu zachovala tvar, zbytek letadla vypadá téměř nerozpoznatelně,“ řekl během brífinku velitel hasičů, kteří na místě tragédie zasahovali.
Podle agentury Jonhap bylo na palubě letadla 181 lidí, včetně 175 cestujících a šesti členů posádky. Mezi pasažéry bylo také pět dětí mladších deseti let, nejmladším cestujícím byl tříletý chlapec.
Dva pasažéři byli thajské národnosti, ostatní jsou podle úřadů Jihokorejci. Velká část z nich se zřejmě vracela z Thajska, kde trávila vánoční prázdniny, píše britská stanice BBC.
‚Není vůbec žádná šance na přežití?‘ Rodiny obětí truchlí po leteckém neštěstí v Jižní Koreji
Číst článek
Otázky kolem nehody
Nehoda se odehrála kolem deváté hodiny ráno místního času na leteckém spojení 7C2216 nízkonákladové společnosti Jeju Air z thajského hlavního města Bangkoku. Podle Jonhap mohlo být příčinou havárie selhání podvozku při přistávacím manévru, dost možná způsobené srážkou s ptákem.
Při následném nouzovém přistání na mezinárodním letišti v Muanu letadlo nedokázalo zabrzdit, sjelo z přistávací dráhy a po nárazu do zábran explodovalo.
Srážku letadla s ptákem popsal také jeden z cestujících ve zprávě, kterou poslal svému příbuznému krátce před nouzovým přistáním. Informovala o tom agentura News1, na kterou se odvolává Reuters. V jeho poslední zprávě příbuznému stálo: „Mám říct svá poslední slova?“
Experti oslovení agenturou Reuters nicméně pochybují, že by závadu podvozku mohl způsobit střet s ptákem. Zároveň si kladou otázky, proč letiště ve městě Muan nebylo na nouzové přistání lépe připraveno.