Prezident Klaus si přeje řešení koaliční krize v řádu dní

Prezident Václav Klaus by přivítal, kdyby by se východisko ze současné vládní krize podařilo najít v co nejkratším čase. Hlava státu nyní čeká, jaké návrhy na řešení mu aktéři patové situace, kterou vyvolaly nejasnosti ve finanční situaci rodiny premiéra Stanislava Grosse, nabídnou. Sám prezident prezident vidí jen dvě varianty: buďto dohodu všech tří koaličních stran, nebo předčasné volby. Vyjednavačí znesvářených stran si o víkendu vybírali oddechový čas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Stanislav Gross

Václav Klaus, Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Klaus celou krizi, která českou politickou scénou zmítá již několik týdnů, nepovažuje za lavinu, kterou někdo spustil, ale která se sama utrhla. Z dlouhodobého hlediska podle něj hrozí, že aféra poškodí důvěryhodnost české politiky a politiků.

Na ekonomiku země koaliční krize podle prezidenta vliv nemá. "Bezprostředně to ekonomiku státu neovlivňuje. Já myslím, že už je ekonomika natolik autonomní od státu, že nepotřebuje státní rozhodování," uvedl Klaus. "Já bych ale pořád byl rád, kdybychom to řešení hledali v kategorii dnů než týdnů," dodal.

Klaus v diskusním pořadu televize Nova řekl, že nadále vidí jen dvě varianty řešení. "Jsou-li politické strany schopny se ještě dohodnout na těch 16 měsíců na smysluplném fungování, ne hádání se, pak ať prožijí 16 měsíců. Nejsou-li, tak by bylo dobře, aby se, třeba spolu se mnou, pokusily nalézt rychlý, průchodný ústavní mechanismus, aby bylo možné vyvolat předčasné volby," uvedl prezident.

Poslanecký klub ČSSD doporučil předsedovi vlády Stanislavu Grossovi odvolat trojici ministrů za KDU-ČSL. Gross ale tento krok zatím učinit nehodlá. Lidovci sami Grossův kabinet neopustí. Občanští demokraté žádají předčasné volby. Během víkendu se vyjednávání mezi znesvářenými stranami omezilo pouze na neformální konzultace. Rozhodnutí by mělo padnout do poloviny příštího týdne.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek v České televizi zopakoval, že pokládá předčasné volby až za nejzazší řešení. Rozuměl by ale tomu, pokud by ČSSD začala o tomto nástroji přemýšlet v případě, že se jí nepodaří "vyřešit problém na pozici předsedy vlády". Zároveň však podotkl, že za nynější situace by návrh na uspořádání předčasných voleb nenašel ve sněmovně potřebnou podporu 120 hlasů.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že předčasné volby by pro jeho stranu i pro Českou republiku byly nevýhodné. Podle něj nejsou na pořadu dne a je to "poslední řešení z těch špatných". K návrhu se nepřiklánějí ani komunisté.

Pro opoziční občanské demokraty nejsou podle jejich šéfa Mirka Topolánka předčasné volby cílem, ale prostředkem. "Předčasné volby pro nás nikdy nebyly cíl, ale prostředek pro to, aby existovala nějaká základní stabilita a základní parametry vládnutí, o nichž se domníváme, že nejsou," řekl Topolánek v České televizi.

Pozice vlády je podle Klause díky křehké podpoře 101 hlasů ve sněmovně slabá. Dokázala to podle něj již vládní krize v létě. Do budoucna vidí hlava státu řešení v zavedení většinového volebního systému. "Bylo by to strašně dobře, ale je zkušeností, že se špatně řeší situace krizové a hledá se řešení. Já myslím, že změna Ústavy musí být v době klidu, aby na to byl čas, aby se neudělalo nějaké překotné řešení, které by se pak ukázalo jako špatné," upozornil prezident.

Naopak Kalousek soudí, že důsledkem většinového systému může být ještě komplikovanější politická situace, než je ta současná. Šéf ODS Topolánek v této souvislosti uvedl, že jeho strana pokládá přechod na většinový volební systém za střednědobou prioritu, o níž chce po volbách vyjednávat s případným koaličním partnerem.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme