V souvislosti s prezidentskou volbou dostal Nejvyšší správní soud první dva podněty, čas je ještě do středy
Nejvyšší správní soud v úterý obdržel první podněty související s registračním procesem pro prezidentské volby. V databázi soudu přibyla dvě nová řízení. Kdo podněty sepsal, soud prozatím nezveřejnil, záznamy v databázi jsou anonymizované. Lhůta pro zpochybnění rozhodnutí ministerstva vnitra o provedení či neprovedení registrace vyprší ve středu v 16.00. Soud pak zveřejní souhrnnou informaci. Poté bude mít 15 dní na rozhodnutí o podnětech.
Na soud se podle dřívějšího vyjádření chtějí obrátit podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, které vnitro do voleb nepustilo. „Přeneseně řečeno, rozhodčí píská konec až 14. 12. 2022. Budu bojovat do poslední minuty. A věřím v úspěch,“ napsal v úterý na twitteru Diviš.
Na soud se ale mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta.
Janeček a Diviš podle vnitra neměli dostatek platných podpisů na podporu své kandidatury. Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210, Janečkovi 48 091 ze 74 208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50 000 platných podpisů.
Podobný úmysl měl původně i podnikatel Tomáš Březina, kterému ministerstvo z 65 911 podpisů uznalo 45 894. V pondělí ale oznámil, že se proti rozhodnutí vnitra neodvolá.
Devět uchazečů
Rozhodnutí o odmítnutí kandidátek pro nedostatečný počet platných podpisů vnitro zdůvodnilo tím, že u kontrolních vzorků byla u Janečka a Březiny až třetina podpisů neplatných. V případě Diviše byla chybovost asi pětinová.
O Pražský hrad bude usilovat 9 kandidátů. Favorité podmínky splnili, Divišovi chybělo 116 podpisů
Číst článek
Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů, jimiž jsou podle průzkumů bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ministerstvo odmítlo 12 kandidátních listin pro nedostatky v přihláškách a jednoho uchazeče pro pozdní přihlášení.
Před pěti lety o prezidentské křeslo bojovalo také devět kandidátů. Nejvyšší správní soud tehdy v souvislosti s registrací obdržel pět podnětů, jako relevantní vyhodnotil dva, ale oba nakonec zamítl.
Údaje o kandidátech
Český statistický úřad zveřejnil na volebním webu základní informace o devíti kandidátech na prezidenta, které ministerstvo vnitra připustilo k lednovým volbám hlavy státu.
Nejstarším zaregistrovaným kandidátem je podle statistiků poslanec SPD Jaroslav Bašta, v době konání prezidentské volby mu bude 74 let. Nejmladší adeptkou je čtyřiačtyřicetiletá bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
Politolog: Voliče zajímají tři věci. Jestli je kandidát připravený, velkorysý a jaký má ‚program peněženka‘
Číst článek
Spolu s bývalým představitelem armády a NATO Petrem Pavlem jsou jedinými dvěma uchazeči o prezidentské křeslo, kteří kandidují s podporou řadových občanů. Nominaci ostatních podpořili poslanci nebo senátoři.
Pět z devíti kandidátů má trvalé bydliště v Praze. Z mimopražských jsou bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš z Průhonic, Pavel z obce Černouček nedaleko Roudnice nad Labem na Litoměřicku a Nerudová z Kuřimi u Brna. Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která se zaměřuje na pomoc lidem v dluzích a v exekuci, bydlí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku.
Šest z devíti kandidátů je bez politické příslušnosti. Straníkem je kromě Babiše a Bašty ještě senátor Marek Hilšer, který si po vyřazení z předchozích prezidentských voleb v roce 2018 založil hnutí s názvem Marek Hilšer do Senátu, které vede. V horní parlamentní komoře je členem senátorského klubu Starostů.