Až bude vláda Petra Fialy (ODS) detailně bilancovat plnění slibů v prioritní kapitole vzdělávání, měla by si u přijímacích zkoušek na střední školy poctivě napsat čtyřku.
Přijímačky – hotovo. Desítky tisíc žáků a žaček vyplnily testy z češtiny a matematiky a čekají na výsledky. Stojí to za ten stres a neměli bychom jednotné přijímačky zrušit?
Zájemci o studium na víceletých gymnáziích psali ve středu druhé kolo přijímacích zkoušek. „Způsobuje to předčasnou selekci,“ varuje Hřebecký. „Omezování nadaných žáků není řešení,“ míní Schejbalová.
Financování krajů není závislé na tom, co dělají a jestli navyšují kapacity. Kdyby část byla závislá na tom, že mají dost kapacit na středních školách, tak by je to nutilo se zamyslet, říká Prokop.
Na osmiletá gymnázia se hlásí zhruba 19 500 uchazečů a na šestiletá asi 7100. Na osmiletých gymnáziích jsou kapacity pro 9300 žáků a na šestiletých pro 2500. A největší převis je tradičně v Praze.
„Ten víkend je pro studenty strašně důležitý. Je to fajn na oddech, aby si o tom studenti mohli popovídat a zároveň se mohli pobavit s nějakou vyšší autoritou,“ vysvětluje Robin Řežábek.
„Úvodní administrace trvá 15 minut, pak žáci píší matematiku, která je na 70 minut. Pokračuje se českým jazykem a literaturou – ta trvá 60 minut,“ popisuje ředitelka Cermatu.
Přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia se rychle blíží. Proběhnout mají na konci první poloviny dubna a zúčastní se jich asi 150 tisíc dětí. Míst pro ně ale není dost.
Na digitalizaci nepotřebujeme dredy, tvrdí na plakátku předseda KDU-ČSL Výborný. Funkčně digitalizované jsou jen přijímací zkoušky, které nemají s lidovci nic společného, míní komentátorka Hrstková.
Deváťáci si mohou v úterý zdarma zkusit přijímačky na střední školy. Zapojení základních škol je dobrovolné. K přijímacím zkouškám by mělo dle odhadů přijít přes 100 tisíc lidí.
Loni se k jednotné příjímací zkoušce na střední školy přihlásilo víc než 121 000 uchazečů, na čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia si podalo přihlášku asi 94 000 uchazečů.
Nově jsou termíny talentových zkoušek ve stejném období jako jednotná přijímací zkouška. Hlavní kritikou mnoha uchazečů je nedostatečný prostor pro koncentraci na jednotlivé zkoušky.
Jedna z uchazeček uvedla, že na toaletách hlídal dozor. „Všimla jsem si, že někteří lidé měli s sebou na záchodě tašky, což jsem nechápala, ale nikoho jsem podvádět neviděla,“ popsala pro iROZHLAS.cz.
„Neříkám, že chyba je pouze na straně školy, také jsme ji udělali. Ale měli jsme jen jednu šanci. Chyby se tady neodpouštějí a tak by to být nemělo,“ popsal Jan Vacek Radiožurnálu.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
Přijímací zkoušky na střední školy ukázaly na postup v digitalizaci, ale i na trvající mezery v systému. Ten stále zvýhodňuje děti, jejichž rodiče se v něm vyznají a mohou investovat do přípravy.
Nepřijatí uchazeči o studium na středních školách mohou od úterý podat přihlášku ve druhém kole přijímacích zkoušek. Čas mají do pátku 24. května do půlnoci.
Po prvním kolem přijímacích zkoušek na střední školy se dostalo 94 procent deváťáků, v Praze to bylo ale jen 84 procent. Pražskou úspěšnost ovlivňuje i to, že 40 procent míst obsazují mimopražští.
Z celkových 6000 neúspěšných deváťáků je čtvrtina z metropole a další téměř čtvrtina ze středních Čech. Rodiče i politici popisují případy, kdy na žádnou školu v Praze nestačilo ani 90 bodů ze 100.
V prvním kole přijímaček na střední školy uspělo téměř 94 procent deváťáků. 6 000 z nich v prvním kole neuspělo. Tři čtvrtiny z přijatých se dostalo na školu, kterou měly na prvním místě.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
Žáci hlásící se na víceletá gymnázia tvoří největší skupiny neúspěšných uchazečů. Podle ministerstva školství se na osmiletá gymnázia nedostalo 53 procent přihlášených, na šestiletá hned 68 procent.
Cermat opravil testy přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia, výsledky nahrál do systému DiPSy. Samotné školy povinně zveřejní seznamy přijatých uchazečů 15. května.
Zatím se na střední školy dostalo 90 % uchazečů. Míst by na středních školách mělo být pro uchazeče dost, možná jen ne v těch místech, kde by je uchazeči chtěli.
Cermat oznámil, že mu některé školy nahlásily špatné výsledky jednotných přijímaček. „Už není možné spustit algoritmus celého rozřazení nově, tak ručně opravujeme chyby," řekl jeho ředitel.