Policie spolupracuje se slovenskými kolegy řešícími podobné problémy. Vznikla také pracovní skupina, kde zasednou zástupci ministerstva vnitra, školství, policie a zmocněnkyně pro lidská práva.
„Olympiády jako takové vědomostní jsou nekomerční organizace a nekomerční soutěže, a tudíž tady nevidím žádný konflikt,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Ministr školství chce při revizi vzdělávacích programů pro střední školy také zajistit, aby na všech školách byla odpovídající nabídka druhých cizích jazyků.
„Nemají vzdělání, nejsou vyzrálí, nemají pracovní návyky.“ říká Lenka Skřinařová z Úřadu práce. Ministerstvo školství vidí řešení v prodloužení povinné školní docházky o dvouleté učební obory.
S Bekovými aspoň 30 miliardami plus na příští rok je ale několik potíží. Ve střednědobém výhledu rozpočtu je na rok 2025 minus 15 miliard oproti letošku. Takže Bek začíná jednat v hluboké defenzivě.
Bek prozrazuje, že 6 miliard korun navíc by měly získat vysoké školy, aby se mohly připravit na příchod silných populačních ročníků, které jsou nyní na středních školách.
Z resortu školství přišly v posledních dnech dvě dobré zprávy. Systém elektronických přihlášek na střední školy zafungoval. U písemných maturit se žáci zlepšili v českém jazyce i v matematice.
Po prvním kolem přijímacích zkoušek na střední školy se dostalo 94 procent deváťáků, v Praze to bylo ale jen 84 procent. Pražskou úspěšnost ovlivňuje i to, že 40 procent míst obsazují mimopražští.
Z celkových 6000 neúspěšných deváťáků je čtvrtina z metropole a další téměř čtvrtina ze středních Čech. Rodiče i politici popisují případy, kdy na žádnou školu v Praze nestačilo ani 90 bodů ze 100.
V prvním kole přijímaček na střední školy uspělo téměř 94 procent deváťáků. 6 000 z nich v prvním kole neuspělo. Tři čtvrtiny z přijatých se dostalo na školu, kterou měly na prvním místě.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
„Od zaškrtávacích testů se budeme nepochybně posouvat k interaktivním úlohám, kde se budou úlohy řešit online,“ popsal možnou budoucnost českého školství ministr Mikuláš Bek ze STAN.
Změnu v tak zvaných rámcových vzdělávacích programech, která namísto memorování přinese důraz na dovednosti a schopnosti, mohou začít školy zavádět dobrovolně od září 2025 a povinná bude od září 2027.
Vláda ve středu schválila nařízení, které od září snižuje maximální počet hodin výuky financovaný ze státního rozpočtu pro základní a střední školy o pět procent.
Doktorské studium se má výrazně proměnit, přichází s tím novela vysokoškolského zákona. Ve středu ji probere vláda. Doktorandi by podle návrhu měli být lépe placeni, na druhou stranu jich bude méně.
Podle Krejčího je v systémů 137 000 uchazečů s různými rodnými čísly a 5000 uchazečů z ciziny. Cermat bude zkoumat, v jakých skupinách uchazečů se objevilo větší množství přihlášek.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) o jeden den prodloužil termín pro podávání přihlášek na střední školy, tedy do půlnoci ze středy 21. února na čtvrtek 22. února.
Ministr školství Bek získal miliardy na doplacení nepedagogických pracovníků, jenže po rozepsání peněz na školy se ukázalo, že stále chybí 800 milionů. Znovu se bude jednat až v červenci.
Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Ten zároveň nechce komentovat, jak výsledek jednání ovlivní případné stávce
Ředitelé škol byli podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu rozladění. Stávka je podle něj stále ve scénáři odborů.
„Zpoždění samozřejmě lituji, ale nejde o nic fatálního. Zpoždění neohrozilo prostor pro to, aby rodiče mohli přihlášky podat,“ tvrdí ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Spuštění elektronického přihlašování na střední školy provázely zmatky a odklady. Programátoři z Cermatu totiž při poslední kontrole systému odhalili chybu.