Rasmussen: Více se zapojte do projektu sdílení vojenských kapacit NATO

Jste cenný alianční partner a mohli byste se víc zapojit do projektu sdílení vojenských kapacit s dalšími členy NATO. Tohle poselství zanechal v Praze české vládě generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ten ani v rozhovoru pro Radiožurnál nedělal velkou ‚vědu‘ ze skutečnosti, že Česko neplní svůj hlavní alianční závazek a sice věnovat na obranu 2 procenta HDP.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen | Foto: Filip Jandourek

Snižování vojenských rozpočtů v Evropě ale Rasmussen obecně považuje za velmi znepokojivý trend. Generálního tajemníka Severoatlantické aliance pozval k mikrofonu Českého rozhlasu reportér Jiří Hošek.

Jak vysvětlit obyvatelům Evropy, že i výdaje na obranu mají v době ekonomické krize zásadní význam? Anders Fogh Rasmussen coby někdejší dánský premiér dobře ví, že tohle je nesmírně složitý úkol. Riziko je ale podle něj obrovské. Evropa by mohla ztratit schopnost podílet se na řešení mezinárodních krizí, jako jsou operace v Libyi nebo v Afghánistánu. Tyto kampaně přitom mají podle Rasmussena zásadní význam pro bezpečnost v Evropě.

„Vyslal jsem jasný signál všem politickým lídrům v členských zemích NATO, že musíme udělat maximum pro to, aby se z ekonomické krize nestala krize bezpečnostní. K tomu by došlo v případě, že snižování obranných rozpočtů bude pokračovat. Nejsem naivní a vím, jakým ekonomickým problémům evropské vlády čelí. Proto vyzývám jednotlivé členské země, aby dostupné zdroje využívaly efektivněji. Udělejte víc s použitím méně peněz. Cestou vpřed je podpora mnohonárodní spolupráce. Sdílením prostředků můžeme podle mě dosáhnout efektivity a úspor.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem hovořil reportér Jiří Hošek

Nový zázračný lék se jmenuje "smart defence" a je Rasmussenovým dítětem. Česko je typem země, kde by mohl působit.

„Vidím několik oblastí v rámci "smart defence," kterých by se Česko mohlo účastnit nebo v nich dokonce hrát vůdčí roli. Samozřejmě se to týká logistiky, vždyť v Praze máte nově mezinárodní logistické koordinační centrum. Tam byste se mohli chopit vedení. Další takovou oblastí, kde by se daly sdílet kapacity vícero zemí, je výcvik pilotů. Vím, že zvažujete prohloubení vojenské a bezpečnostní spolupráce se Slovenskem, což je výborný příklad regionální spolupráce,“ ocenil Rasmussen.

Posoudit, jaké zbraně by si jednotlivé státy měly ponechat a v jakých oblastech by se měly schovat "pod křídla" bohatších sousedů, je samozřejmě složité a citlivé. Na otázku, jestli malé Česko třeba vůbec potřebuje nadzvukové stíhací letouny dal generální tajemník NATO vyhýbavou odpověď. Podle Rasmussena bude do budoucna klíčová hlavně schopnost poskytnout prostředky a vojáky pro mezinárodní operace.

„Je základním aliančním principem, že rozhodnutí o nákupu vojenské techniky jsou národním rozhodnutím a opravdu nehodlám do toho zasahovat. Ale obecně nabádám všechny spojence, aby vzali v potaz celkový obranný potenciál aliance, když uvažují o použití peněz z vlastního vojenského rozpočtu. A to je právě podstata modelu "smart defence." Jestliže se jeden člen rozhodne si nějakou technologii pořídit nebo naopak vyřadit z arzenálu, měl by vzít v potaz, jaká je celková situace NATO v této konkrétní oblasti.“

Anders Fogh Rasmussen | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší politický představitel aliance zářil spokojeností, když přišla na přetřes stále probíhající operace v Libyi. Ta definitivně skončí v okamžiku, kdy už nebude hrozit nebezpečí civilnímu obyvatelstvu. Podle generálního tajemníka aliance nastane taková situace velmi brzy. Působení NATO v Libyi po skončení bojů si Rasmussen představit nedokáže. Nepovažuje za problém, že se do operace na severoafrickém nebi nezapojily ani zdaleka všechny členské státy aliance.

„Není to první mise, kdy vojenské prostředky pro vedení operace neposkytly všechny členské státy NATO. Je ale třeba říct, že k operaci přispělo všech 28 členů už svou přítomností ve společné velitelské struktuře. Navíc operaci v Libyi podpořily členské země politicky. Myslím si, že libyjská kampaň ukázala sílu aliance i solidaritu uvnitř NATO,“ uvedl v závěru rozhovoru pro Český rozhlas generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme