Romské vlajky i přednášky. Česko si připomíná mezinárodní den romského holokaustu

Nejen Romové si ve středu připomínají romské oběti nacistů při příležitosti Památného dne romského holokaustu. Koná se pravidelně jako připomínka povraždění téměř 3000 lidí při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi v noci z 2. na 3. srpna roku 1944.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána koncentračního tábora Osvětim - Březinka

Brána koncentračního tábora Osvětim - Březinka | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Události z noci, kdy nacisté hromadně povraždili poslední romské vězně v táboře v Osvětimi, ve středu odpoledne připomene v klubu Husita v Praze historik Michal Schuster.

Poté vystoupí tanečně-hudební skupina Romano Dživipen, slepý akordeonista a zpěvák Mário Bihári nebo kytarista a zpěvák Petr Horvát. Akci pořádají Institut Terezínské iniciativy, Českobratrská církev evangelická a Konexe za podpory Nadace Židovské obce v Praze.

Na několika budovách v Praze, Brně, Ostravě nebo Ústí nad Labem proto v poledne vyvěsí romskou vlajku.

„V Praze bude od 16. hodin navazovat program v komunitním centru na Žižkově, na náměstí Barikád. Tam budou hudební vystoupení nebo přednáška třeba o romském holokaustu,“ říká Radiožurnálu za organizátory Jana Vondrová.

Nacisté za druhé světové války připravili o život téměř 90 procent českých a moravských Romů.

Z asi 6500 Romů v Protektorátu Čechy a Morava skončila většina právě ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Domů se odtamtud vrátilo 583 z nich. Celkem zahynulo za války na 500 000 evropských Romů a Sintů.

ČTK, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme