VIDEO: Po roce 1989 jsme byli opilí svobodou a neopilí zodpovědností, řekl v debatě Plusu Kubera

Česká společnost se nedělí na dva tábory, ale do šesti tříd. Vyplynulo to z unikátního průzkumu pro Český rozhlas. Nelišíme se jen příjmy a majetkem, ale třeba také tím, jak blízko máme k ostatním lidem, zda věříme ve smysluplnost demokracie či jestli se díváme častěji na Novu, nebo na Netflix. A právě o tom, jaká témata štěpí českou společnost, byla čtvrteční Veřejná debata Českého rozhlasu Plus v Ústí nad Labem. Moderoval ji Michael Rozsypal.

Rozdělená společnost Praha (Aktualizováno: 21:28 26. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V posledních 30 letech nejdeme úplně špatným směrem, ale zahodili jsme řadu šancí, které jsme měli. Tak hodnotí vývoj po roce 1989 většina Čechů. Vyplývá to z  unikátního průzkumu Rozděleni svobodou, který pro Český rozhlas připravili přední čeští sociologové.

Paulína Tabery, vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění a jedna ze spoluautorek průzkumu, shrnuje, že dvě vyšší třídy (zajištěná střední a nastupující kosmopolitní) jsou s vývojem spokojenější, naopak nejméně spokojená je třída strádající.

Kde se stala chyba, když je skoro polovina Čechů s vývojem po roce 1989 nespokojená? „V roce 1989 jsme se ocitli ve zvláštní situaci: opilí svobodou a neopilí zodpovědností. Zůstalo v nás to ‚my a oni‘. Režim jde změnit ze dne na den revolucí, ale myšlení lidí se mění často desetiletí, staletí,“ soudí předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Mikuláš Minář, @Milion chvilek pro demokracii: Kořen problému [rozdělené společnosti] je, že se nezajímáme o lidi kolem nás. Pokud se o ně nezajímáme, nejsme schopni vést dialog. #debataPlus

18:51 – 26. 09. 2019

9

Podle bývalé ústavní soudkyně a senátorky Elišky Wagnerové je logické, že když jsme každý jiný, tak také jinak hodnotíme vývoj společnosti. Zdůrazňuje ale, že svoboda je spojená s jistým majetkovým zázemím. Když někdo nemá kde bydlet, těžko bude prožívat pocit štěstí a svobody.

Václav Němec, @FF_UK: Fenomén rozdělené společnosti je dnes globální fenomén. Frustrace nevyplývá z toho, jak se máme, ale z tendencí vývoje. Ta je uměle přiživována politiky a populisty. Necháváme se uměle vhánět do konfliktu, který tady ve skutečnosti vůbec není. #debataPlus

19:09 – 26. 09. 2019

4 15

Jaké hodnoty a jaká témata polarizují společnost a na kterých se ve skutečnosti shodneme? Jak se v různých postojích liší naše společenské třídy? A proč nemáme elitu? Nejen o tom diskutovali hosté veřejné debaty Českého rozhlasu Plus.

Hosté veřejné debaty:

  • Eliška Wagnerová, bývalá ústavní soudkyně a senátorka za Zelené
  • Jaroslav Kubera, předseda Senátu Parlamentu ČR z ODS
  • Paulína Tabery, vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění a spoluautorka výzkumu pro Český rozhlas
  • Václav Němec, filozof, Filozofická fakulta UK​
  • Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii

Michael Rozsypal, Jana Přinosilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme