Rybářům vadí malé vodní elektrárny. V horkých letních měsících se vyostřují spory o vodu
Potřebují vodu více turbíny, nebo ryby? To je spor, který vedou v horkých letních dnech rybáři s majiteli malých vodních elektráren. Těch je v Česku podle údajů Energetického regulačního úřadu už více než 1400 a stále vznikají další. Ministerstvo průmyslu teď eviduje 140 žádostí o dotaci na stavbu nebo rekonstrukci malé vodní elektrárny. Vodní turbíny ale trápí rybáře.
Tak třeba jižní Čechy - to nejsou jenom rybníky, ale i poměrně prudké říčky v pohraničí. Voda tu po staletí roztáčela kola hamrů i mlýnů, a tak není divu, že počet elektráren stále stoupá. Dnes jich je kolem tří set. Tomáš Kepr z rybářského svazu je vidí nerad.
„Ty, s kterými nejsou problémy, bych spočítal na prstech jedné ruky. Protože jednak pokud elektrárník nedá zábrany proti vniknutí ryb do turbín, tak ta populace je ohrožená, a druhá věc je, že elektrárníci takzvaně špičkují, to znamená, že manipulují se sloupcem vody nad elektrárnou. Může dojít ke kyslíkovému deficitu,“ vysvětluje.
Takzvané špičkování je nepříjemné především v horkém létě. Rybáři tvrdí, že elektrárny také omezují migraci ryb. To ale odmítá Zdeněk Kamarýt z elektrárny na říčce Černá v Novohradských horách, který vidí příznivý vliv elektráren.
„Tady žijí všechny druhy chráněných ryb: střevle, vranka, mihule,“ vypočítává Kamarýt.
Hlavním problémem je ale nedostatek vody. Ten vadí jak majitelům elektráren, tak rybářům. Jedni nemohou vydělávat na elektřině, druzí nemohou vyrazit na lov. To zdůrazňuje i Tomáš Kepr.
„Samozřejmě je znemožněn rybolov, protože tam není voda. Ten revír je zdevastovaný.“
Spory mezi rybáři a majiteli elektráren budou zřejmě častější. Ministerstvo průmyslu totiž stavby a rekonstrukce malých vodních elektráren podporuje a letos mezi ně hodlá rozdělit půl miliardy korun.