,Šel jsem na nákup, a pak se po týdnu probudil na jipce.‘ Díky záchranářům přežil muž srdeční zástavu
Souhra záchranářů zachránila život 60letému Marcelovi Kosovi, kterého před Vánoci na ulici překvapil infarkt. Resuscitace nepomáhala, a tak zdravotníci aktivovali speciální tým ostravské fakultní nemocnice, kde muže po převozu připojili na mimotělní oběh. Nyní spolu se záchranáři popsal své ‚znovuzrození‘.
„Šel jsem vyprovodit manželku k tramvaji, a pak na nákup. Probudil jsem se po týdnu na jipce a postupně se začal vracet do života,“ uvedl Kosa. Více si nepamatuje.
Záchranáři Moravskoslezského kraje popsali, že u pacienta po infarktu došlo k selhání základních životních funkcí a jeho kritický stav se přes kontinuální resuscitaci s podáváním léků a defibrilačních výbojů nedařilo zvrátit.
Kardiolog Neužil: Dostat potřebnou péči je v Česku snazší než jinde ve světě. Příliš se podceňujeme
Číst článek
„Aktivovali jsme proto ECMO tým Fakultní nemocnice v Ostravě, který nás již při příjezdu s pacientem očekával na haleurgentního příjmu,“ popsal komunikaci zasahují lékař Martin Uher.
Další postup záchrany přiblížil vedoucí lékař ECMO centra Filip Burša: „U pana Kosy bylo nutné napojení na mimotělní oběh, tedy ECMO, protože standardní resuscitační postupy nevedly k obnově životních funkcí. Bez této podpory by tento pacient zemřel. Ročně v našem ECMO centru potřebuje mimotělní oběh zhruba 75 pacientů, z toho přibližně 25 právě kvůli zástavě srdce.“
Po napojení na mimotělní oběh provedla kardioložka základní diagnostiku a pacienta směřovala na sál intervenční kardiologie. „Takto postupujeme u většiny pacientů po mimonemocniční oběhové zástavě proto, abychom diagnostikovali případný uzávěr srdeční tepny, tedy takzvaný. infarkt myokardu, který může vést k zástavě životních funkcí. U pana Kosy ale byla situace jiná. Uzávěr srdeční tepny jsme nenašli, ale zjistili jsme, že se jednalo o srdeční zástavu z příčin z takzvané primární komorové arytmie,“ uvedl Martin Porzer z Oddělení kardiovaskulárního Interní a kardiologické kliniky ostravské fakultní nemocnice.
Po stabilizaci lékaři muži implementovali ICD kardiostimulátor, který by měl v budoucnu arytmii rozeznat a přerušit.
Podle ředitele moravskoslezských záchranářů Romana Gřegoře vyjíždí záchranářské týmy v Moravskoslezském kraji k zástavám oběhu u pacientů zhruba v devíti stovkách případů ročně. Šanci na úspěšnou záchranu u takto závažného stavu pak prý dává připravenost a souhra jednotlivých článků takzvaného řetězce přežití, tedy posloupnosti kroků při neodkladné resuscitaci.