Sestry mohou až z poloviny zastat praktické lékaře, řekl Heger

Část úkolů lékařů by mohly převzít zdravotní sestry. Česká asociace sester volá po větších pravomocích a odpovědnosti nelékařského personálu, ministr zdravotnictví Leoš Heger jim dává za pravdu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo) a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr naslouchají vystoupení prezidentky České asociace sester (ČAS) Dany Juráskové.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (vlevo) a předseda správní rady VZP Marek Šnajdr naslouchají vystoupení prezidentky České asociace sester (ČAS) Dany Juráskové. | Zdroj: ČTK

Úkolů, které by mohly sestry od lékařů převzít, je podle Hegera celá řada. „To, co dnes dělají praktičtí lékaři a na co mají kompetence, mohou dělat z jedné třetiny sestry. Možná i z jedné poloviny,“ řekl Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Členka prezidia České asociace sester Irena Kouřilová-Pejznochová v poledních Ozvěnách dne.

Sestry by tak mohly určovat běžné diagnózy, provádět standartní kontroly starších lidí, měřit tlak, podávat léky, diagnostikovat a léčit například chřipku. Lékař by pak prý měl víc času na vyšetření a ošetřování pacientů.

Ministr Heger dnes také naznačil, že pokud by část kompetencí lékařů převzaly zdravotní sestry, nebylo by potřeba tolik lékařů. Sestry to ale takto jednoduše nevidí. „Rozhodně nemáme v úmyslu nahrazovat práci lékařů a počet lékařů. To bylo asi špatně pochopeno,“ zdůraznila členka prezidia České asociace sester Irena Kouřilová-Pejznochová a podtrhla skutečnost, že postavení lékařů je v tuto chvíli nezastupitelné.

Jednání mezi sestrami a ministrem Hegerem bylo podle Kouřilové-Pejznochové naplánované jako startovací setkání. „Chceme jednat nejen s legislativou, ale i se samotnými lékaři. Rozhodně nemáme v úmyslu odebírat kompetence lékařům a převádět je na sestry,“ řekla Kouřilová-Pejznochová.

O dvou miliardách prý řeč nepadla

Připomněla, že už nyní sestry provádějí spoustu úkonů, kterými jako by suplují práci lékaře. „A my bychom chtěly, aby tyto výkony byly regulérně zavedeny do kompetencí sester,“ vysvětlila Kouřilová-Pejznochová. Podle ní se jedná například o administrativní úkoly nebo výkony, které mohou zařadit pacienty do určitého typu zdravotní péče.

Tématem schůzky mezi sestrami a ministrem zdravotnictví se nicméně podle ní netýkalo rozdělení dvou miliard korun mezi zdravotnický personál, které nemocnicím přislíbil právě Heger. „Samozřejmě bychom byly rády, kdyby se něco z této částky dostalo i k nelékařům, ale jsme si vědomy, že částka dvou miliard zdaleka nepostačuje ani na pokrytí požadavků lékařů,“ vysvětlila členka prezidia České asociace sester s tím, že jednání na toto téma bude ještě pokračovat.

pacient | Foto: Jan Rosenauer

Zdůraznila také, že sestry nikdy neprohlásily, že s kampaní Děkujeme, odcházíme, nesouhlasí. „S požadavky lékařů naprosto souhlasíme a myslíme si, že se v nich stoprocentně shodneme. Ale od počátku jsme nesouhlasily s formou tohoto protestu,“ dodala Irena Kouřilová-Pejznochová.

Obdobná diskuse je i v USA

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, Roman Prymula ve Stalo se dnes připomněl, že podobné úvahy o zástupnosti sester namísto lékařů se diskutuje v poslední době i ve Spojených státech: „Nemyslím, že to lze udělat skokově a v krátkém čase.“

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu se vyslovil ve Stalo se dnes i ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula

„Ve Spojených státech se vzdělání liší časově: vzdělání nejvíce kvalifikované sestry je 7 let, lékaře 8 roků. Takž rozdíl není tak veliký. V našich podmínkách by to znamenalo zapojení sester s magisterským vzděláním, bakalářek,“ poznamenal Prymula.

Česká asociace sester také žádá, aby úhradová vyhláška na příští rok zvýšila platby pojišťoven za domácí péči, a zohlednila tak přesun pacientů z lůžkových zařízení do domácího ošetření. To označil Prymula za podstatnou věc. „Pokud hovoříme o redukci akutních lůžek v nemocnicích, musíme mít jednak následnou péči a následně posílit domácí péči.“

Milan Kopp, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme