Sněmovna jednala o důchodech. ‚Okrádání,‘ tvrdí Babiš. ‚Závidí nám odvahu k reformě,‘ reaguje ODS

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil v úterý ve Sněmovně vládní změny v penzích za návrh jak okrást důchodce a budoucí důchodce. „Jde jen o nespravedlivé snižování valorizace a zvyšování důchodového věku, nikoli o reformu,“ uvedl Babiš v hodinovém projevu při úvodní debatě o důchodové novele. Sněmovna jednala do úterních 23.00 hodin, kdy jednání přerušila a znovu s ním začne ve středu v 9.00.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:04 28. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ANO Andrej Babiš zmiňuje slova koaličních poslanců, kteří připomínají, že také ANO bylo dříve pro korespondenční volbu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Není to nic jiného než prachsprosté snižování valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu,” prohlásil Babiš. Lidé, kterým je nyní 25 let, by podle něho mohli odejít do penze v 70 letech, třicátníci v 69 letech a padesátníci v 68 letech. „To je skutečně neuvěřitelné. Jak k tomu vůbec ti lidé přijdou?“ tázal se předseda ANO.

Vláda podle něho provádí „drakonické osekávání penzí“. „Vy zkrátka peníze seniorům nechcete dát. Celý ten balík změn je chaotický, já jsem tomu vůbec neporozuměl,“ uvedl Babiš, který se pozastavil nad plánem na postupné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu.

8:00

Toto je důchodová reforma, o které desítky let mluvíme. Systém bude udržitelnější, míní ekonom

Číst článek

„My jsme splnili programové prohlášení vlády na rozdíl od vás, kteří žádné nemáte,“ uvedl také expremiér.

ODS k tomu v reakci na sociální síti X uvedla, že Babiš během vládního angažmá neudělal nic, aby bylo na důchody i za několik let. „Neměl na to odvahu. Protože věděl, co je potřeba a psal to i ve svém programu: upravit věk odchodu do penze. Teď v opozici žádný plán nemá, diskusi odmítá. Jen závidí, že naše vláda má odvahu nutné změny udělat,“ uvedla nejsilnější vládní strana.

Vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) o možném kolapsu důchodového systému při jeho zachování beze změn označil Babiš za lež. „Strašíte lidi, vyvoláváte nejistotu a jen rozeštváváte společnost,“ řekl předseda ANO. Nynější koaliční vláda podle něho nechce dát peníze na důchody a chce je utrácet za něco jiného.

„Je to jednoduché. Pro důchodce potřebujeme peníze. To je všechno,“ uvedl Babiš. ANO by podle něho zavedlo druhý penzijní pilíř garantovaný státem s dobrovolným spořením na stáří. Nynější hranici 65 let pro odchod do důchodu by po případném návratu do vlády zachovalo, protože přes to „nejede vlak“, stejně tak i původní valorizační postup.

Fiala, jenž vystoupil ve Sněmovně jako první, označil neudržitelnost penzijního systému za zásadní zátěž pro Česko. Poukázal na to, že česká společnost stárne, snižuje se porodnost a bude klesat podíl lidí v ekonomicky aktivním věku.

4:36

Důchodová reforma je stále otevřena debatě s opozicí. Nesmí se ale vyprázdnit její smysl, říká Jurečka

Číst článek

„Hlavním cílem reformy je zajistit udržitelnost důchodového systému tak, aby fungoval i pro další generace,“ uvedl premiér. Reforma jim podle něho přinese jistotu „důstojné penze“. Premiér ujišťoval, že navrhované změny nedopadnou na nynější penzisty ani na lidi, kteří se k důchodovému věku blíží, a že budou pokračovat valorizace penzí.

Ke kritice vládního návrhu se připojila i předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Tvrzení, že Fialova vláda chce z Česka udělat ostrov pracujících starců podle ní není přitažené za vlasy.

Vláda se podle Schillerové snaží co nejvíc zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům ze 70. let, takzvaným Husákovým dětem. Vláda by podle ní měla například omezit zaměstnávání načerno nebo výplaty na ruku a současně by se měla zaměřit například na pilíř státních investic.

Změny navrhované vládou mají udržet i v dalších desetiletích schodek důchodového systému kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu, což představuje přibližně 70 miliard korun. Za nynějšího stavu by podle dřívějších údajů ministerstva práce mohl roční deficit v roce 2050 odpovídat až pěti procentům HDP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme