Sněmovní výbor uznal legálnost zásahu vojenské policie v ČT
Postup vojenské policie v České televizi byl legální, způsob provedení ale nepřiměřený. Takové je usnesení branně bezpečnostního výboru sněmovny, na kterém dnes ministr obrany Alexandr Vondra a špičky vojenské policie vysvětlovali okolnosti zásahu. Výbor bude chtít ještě znát výsledky vyšetřování inspekce ministerstva obrany, které teď probíhá. Sociálně demokratičtí poslanci chtějí navíc kauzu projednat v plénu sněmovny.
Šéf resortu obrany Vondra s usnesením sněmovního výboru souhlasí. „Ministr hned postavil mimo službu náčelníka vojenské policie a další tři vojenské policisty, kteří razii provedli. A policie pak většinu zabavených materiálů vrátila,“ připomněla parlamentní zpravodajka Milada Richterová.
Milada Richterová sesbírala ohlasy po ejdnání branně bezpečnostního výboru sněmovny ke kauze postupu vojenské police v České televizi
Komando se samopaly a kuklami v pátek 11.března přeskákalo turnikety a odvezlo si z kanceláře jednoho z redaktorů České televize materiály údajně potřebné pro vyšetřování.
Vondra po dnešním jednání výboru věří, že poslance svými informacemi uspokojil: „Výbor potvrdil to, co já jsem řekl poprvé už v pátek pozdě večer, kdy jsem se seznámil s okolnostmi a způsobem provedení zásahu. Bylo to naprosto nepřiměřené, zbytečné, neprofesionální a selhání několika jednotlivců vrhá stín na celou organizaci, a proto je důležité, že se tomu věnujeme, vyšetřujeme, vyvozujeme z toho důsledky,“ řekl Vondra.
Stejného názoru je i inspekce samotné vojenské policie. „Je tady evidentní pochybení ve způsobu předávání informací a z toho v rámci vojenské policie budou vyvozeny důsledky. Ještě čekám na závěry inspekce ministra obrany, kdy pohled je zvenčí instituce a vždycky je důležité mít pohled z vnějšku, ne jenom zevnitř,“ upozorňuje Vondra.
Místopředsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost Jana Černochová z ODS Rádiu Česko potvrdila, že všichni členové tohoto sněmovního orgánu usnesením odsoudili nepřiměřenost zásahu v České televizi: „Požádali jsme ministra obrany prostřednictvím pana předsedy Bublana, aby nás seznámil se závěry šetření inspekce ministerstva obrany s tím, že nám podával vysvětlení jak pan ministr obrany Vondra, tak pan plukovník Neubauer, který je toho času pověřený řízením vojenské policie. Dotazy směřovali k přiměřenosti, či nepřiměřenosti zákroku a také k tomu, zda postup byl v souladu s českým právním řádem,“ popsala dnešní schůzku branně bezpečnostního výboru Černochová.
„Je dobře, že uvnitř inspekce vojenské policie jasně prokázalo, že samotný fakt vyšetřování úniku klasifikované informace je legální. I rozhodnutí vymoci dokument z České televize je legální. Jen způsob byl nepřiměřený,“ vysvětlil poslanec za ODS Jan Vidím.
ČSSD jen obhajoba před výborem nestačí
Sociální demokraté chtějí zásah vojenské policie v České televizi řešit před celým plénem sněmovny. Na čtvrtek proto iniciovali mimořádnou schůzi. Předseda branně bezpečnostního výboru za ČSSD František Bublan Rádiu Česko potvrdil, že na tom i po dnešku zřejmě budou trvat. Podle Bublana by si závěry vyšetřování měli vyslechnout i ostatní poslanci. „Nesrovnalostí je tam poměrně dost. Úplně ukončená věc to není,“ říká Bublan.
Podle poslanců vládních stran jednání o zásahu na půdu sněmovny nepatří. Případ teď vyšetřují příslušné státní orgány. „,Nemyslím si, že je správnou cestou ustanovování komisí, je potřeba jít standardní cestou,“ myslí si Helena Lanšádlová z TOP 09.