Soud odročil žaloby kvůli protičínským demonstracím. Verdikt padne začátkem roku
Pražský městský soud v úterý projednal žaloby ohledně vyvěšení tibetské vlajky a nevpuštění protestujících na demonstraci v době návštěvy čínského prezidenta. Předseda soudního senátu Ladislav Hejtmánek vyhlášení rozsudku odložil. Konečný verdikt by měl padnout v lednu nebo únoru.
Jednu ze žalob, týkající se březnových protičínských demonstrací, podali dva zaměstnanci kanceláře, která sídlí naproti hotelu Hilton. V tom prezident Si Ťin-pching během návštěvy bydlel.
Policie mužům nařídila vlajky sundat kvůli bezpečnostnímu riziku. Druhou žalobu podal bývalý ministr životního prostředí a nyní předseda Liberálně ekologické strany Martin Bursík.
Úřad ombudsmanky: Postup policie při návštěvě čínského prezidenta v Praze byl neadekvátní
Číst článek
Ten tvrdí, že policie a magistrátní úředníci zasáhli do jeho práv tím, že ho spolu s dalšími demonstranty nevpustili na Hradčanské náměstí. „Nejde nám o nějakou finanční kompenzaci, ale o princip. Podle našeho názoru tam šlo o zneužití moci,“ vysvětluje.
Policie chybu popírá
Policie své pochybení odmítá. Za legitimní postup označila i sundání vlajek Tchaiwanu a Tibetu z oken kanceláří, na které je vidět z hotelu Hilton. Takhle komentoval fotky svých vlajek na sociálních sítích v březnu Martin Maloš.
"Přivítání prezidenta. Vlajky bohužel vydržely asi deset minut, než k nám do kanceláří vletěla policie a donutila nás to sundat!" píše se v příspěvku. Čínský prezident Si Ťin pching byl v Praze koncem března. Jeho třídenní návštěvu provázela série demonstrací.