Soudci volají po vzniku soudcovské rady. Přesvědčují o tom vládu
Zástupci soudů přesvědčují od rána v Židlochovicích zástupce vlády včetně premiéra, že potřebují nezávislou radu, která by se podílela na správě justice. Šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), ale - jak řekl - dává přednost řízení přes předsedy soudů a příslušné ministerstvo.
Podle Libora Vávry, předsedy Obvodního soudu pro Prahu 1, ustavení Nejvyšší soudcovské rady doporučila Rada Evropy a ve více než polovině zemí EU tyto soudcovské rady vznikly.
Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 a čestný předseda Soudcovské unie Libor Vávra v Ozvěnách dne
„A to ze dvou důvodů: především je to snaha o zmenšení politického vlivu na justici. Za druhé, a to bych řekl, že je dneska dokonce klíčové z praktického pohledu: zajistit dlouhodobý systém řízení justice. To právě v Česku kolabuje naprosto výjimečným způsobem,“ poznamenal v Ozvěnách dne a doplnil:
„Víte, jak se střídají ministři spravedlnosti. Racionální změnu v justici jde dokončit zhruba za 4 až 7 let tak, aby přinesla ovoce. Tedy to přesahuje dobu jednoho volebního mandátu,“ vysvětlil Vávra, proč by Nejvyšší soudcovská rada měla v Česku vzniknout.
V radě by podle něj měli mít minimálně poloviční zastoupení soudci, zvolení svými kolegy. Dále by v ní mohli usednout buď přímo politici, anebo osobnosti politiky vybraní, například akademici. Pravomoci by měla mít především personální.
„Soudcem se v České republice nestane nikdo, koho nenavrhne vláda, nebo reálně ministr spravedlnosti, a kterého nejmenuje prezident. To znamená, o výběru jmenování soudců rozhodují výlučně politici, nikoliv soudci.“
„Čili personální pravomoci jsou klíčové, abychom skutečně nesli odpovědnost za to, kde také máme nějakou pravomoc. My ji zatím nemáme,“ konstatoval čestný předseda Soudcovské unie.