Ministerstvo chce, aby miliardové justiční pohledávky vymáhala celní správa. Exekutoři jsou proti

Miliardové justiční pohledávky by mohla nově vymáhat celní správa. Změnu se pokusí opětovně prosadit ministerstvo spravedlnosti. Lidé státu na nákladech trestního řízení nebo třeba pokutách dluží asi šest miliard korun. Podle resortu změna zvýší efektivitu vymáhání a uleví soudům. Proti návrhu se staví Exekutorská komora.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celní správa

Celní správa | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Peněžité tresty, náklady za přidělené advokáty nebo třeba soudní poplatky vymáhají v současnosti soudy nebo jimi najatí exekutoři.

Policie zadržela tři celníky. Podezřívá je, že vynášeli tajné informace lihové mafii

Číst článek

„Smyslem toho návrhu je přesun justičních pohledávek ze soudů na celní správu tak, aby měly soudy volnější kapacitu pro jinou agendu. Navíc se tím přesunutím sjednotí systém vymáhání pohledávek, které nejsou úplně v malých objemech. Například téměř dvě miliardy korun jsou nyní neuhrazené pohledávky za trestní řízení. Na soudních poplatcích lidé dluží státu téměř půl miliardy korun,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

S návrhem souhlasí ministerstvo financí i celní správa. Vymáhání peněžitých trestů celními úřady prosazují také Nejvyšší soud a Nejvyšší státní zastupitelství. „Soudy to zatěžuje a je to takovým zabraňujícím momentem, protože soudy se obávají, že potom nebudou moci trest vykonat celní orgány,“ vysvětlil už dříve předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Podle jeho názoru jsou celní úřady nejlépe vybaveny k tomu, aby při vymáhání pohledávek docílili zaplacení peněžitého trestu.

Kdo má nést náklady na vymáhání?

Justiční pohledávky tvořily v loňském roce necelá čtyři procenta všech zahájených exekucí. S návrhem nesouhlasí Exekutorská komora. Tvrdí, že změna zvýší výdaje státu o stovky milionů korun ročně.

„V případě vymáhání justičních pohledávek u soudu nebo celní správy plyne většina nákladů ze státního rozpočtu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí komory Martina Houšková.

Skupina senátorů nesouhlasí s konkurencí exekutorů, napadla ji u Ústavního soudu

Číst článek

„Vymáhá-li pohledávku například soudní exekutor, nesou náklady na vymáhání převáženě samotní dlužníci. Stát by si tedy měl odpovědět nejprve na zcela zásadní otázku, kdo má nést náklady na vymáhání. Ti, kdo vymáhání způsobili, anebo celá společnost, tedy daňoví poplatníci?“ doplnila.

Komora rovněž tvrdí, že efektivita vymáhání soudními exekutory je vyšší než u celních úředníků. Ministerstvo spravedlnosti chce návrh poslat vládě na podzim. V praxi by mohl platit od poloviny roku 2020.

Změnu se během minulého volebního období snažilo ministerstvo prosadit prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu. TOP 09 a ODS to kritizovaly. Šlo podle nich o obcházení legislativního procesu a nesystémový krok. Návrh mimo jiné počítal s personálním posílením celní správy zhruba o 200 lidí. Sněmovnou nakonec neprošel.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme