Soudní znalce čekají zkoušky i vyšší odměny, zákon z roku 1967 míří na vládu
Soudní znalce zřejmě čekají nová pravidla. Návrh zákona, který má zkvalitnit jejich práci, ve středu projedná vláda. Pro nové uchazeče o post znalce zavádí vstupní odborné zkoušky, u stávajících odborníků chce přezkoumávat jejich posudky. Zákon také zvyšuje jejich hodinové odměny, zároveň ale i sankce. Změny by měly začít platit v lednu 2018.
Posudek soudního znalce rozhodl například v případě zdravotní sestry v Rumburku. Tu soud zprostil obžaloby z několikanásobné vraždy až poté, co si nechal vypracovat revizní posudek. Předchozí dva se zásadně lišily a krajský soud kvůli tomu zahájil správní řízení. Nově budou muset uchazeči o práci soudního znalce skládat vstupní zkoušku.
Ve vazbě strávila 400 dní. Teď sestra z Rumburka žádá po státu čtyři miliony
Číst článek
„Bude jasné, jaké podmínky musí splnit ten, kdo chce být znalcem, jaké vzdělání musí mít a jakou praxi. Pokud tyhle podmínky splní a složí zkoušku, což je také novinka, tak se znalcem stane,“ říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.
Podle něj je současný zákon o znalcích zastaralý a nevyhovuje, platí od roku 1967. Návrh zákona naopak kritizuje předseda Komory soudních znalců Vladimír Vácha. Kvalitní odborníky podle něj nepřiláká.
„Ten zákon se úplně míjí účinkem, protože žádná sankce nevyrobila kvalitní znalecký posudek a za podmínek, které ministerstvo nyní plodí, to ty největší odborníky nepřiláká. A průměrný věk znalce se blíží téměř 60 letům a jak se říká, neměla by to být profese takzvaně na přilepšení k důchodu,“ dodává.
Práce stávajících soudních znalců by se měla nově přísněji kontrolovat, měl by se vyhodnocovat namátkový výběr z jejich posudků. V případě závažného pochybení může být znalec i vyškrtnut ze seznamu. Návrh zákona definuje i odpovědnost za škodu. Znalci budou muset mít povinné pojištění.