Stát by měl investovat do infrastruktury recyklace odpadů, tvrdí ekolog
Povědomí Čechů o ochraně životního prostředí a recyklaci roste, počet skládek odpadu u nás však neklesá. Podle Jaromíra Manharta z odboru odpadů ministerstva životního prostředí je v zemi nyní přibližně 200 skládek, z nichž odpad nemizí právě snadno. Bez připravovaného zákona o odpadech, který by měl situaci zlepšit, se bez skládek v současné podobě ještě nějakou dobu neobejdeme.
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že 70 procent komunálního odpadu končí na skládkách. To podle ekologů není do budoucna udržitelné a je nutné zvýšit procento recyklace.
Ze zbývajících 30 procent se polovina odpadu recykluje a polovina jde do spaloven. Pokud ale pro recyklaci není vybudovaná infrastruktura, může se stát, že i tříděný odpad končí ve spalovnách nebo na skládkách, tvdrdí vedoucí programu Toxické látky a odpady při sdružení Arnika Jindřich Petrlík.
Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika hodnotí ve Světě o desáté odpadovou politiku ČR
Informace o tom, že Česko vede v třídění plastového odpadu, podle něj neznamená, že by ubývalo skládek. Plastový nebo obalový odpad totiž netvoří zase až tak velké množství odpadů.
Zásadnější je například zaostalost České republiky v nakládání s bioodpadem, který tvoří 20 až 30 procent komunálního odpadu, tedy velký podíl. Ve většině rozvinutých zemí ho kompostují, protože spalování či skládkování bioodpadu je velice nešetrné.
„Česká republika ale značně zaostala ve vytváření infrastruktury pro třídění bioodpadu a kompostování. Bylo málo podpůrných programů pro budování kompostáren, zaostala i legislativa,“ upozorňuje Petrlík.
Podle něho je nutné, aby se více investovalo do infrastruktury pro recyklaci, která je v České republice na nižší úrovni než jinde v Evropě: „Peníze ze státního fondu nebo operačního programu by měly směřovat spíše třeba na kompostování bioodpadu než do spaloven. Ale podle toho, jak vypadá současná politická podpora, obávám se, že půjde spíše o podporu spaloven.“
Spalování je prý přitom z hlediska dopadu na životní prostředí stejně negativní způsob jako skládkování. Navíc po spálení zbude třetina odpadu, který obsahuje těžké kovy a končí na skládkách.