Nové stáje i modernizace lesních školek. Ve druhém auditu se hraje o dotace pro Agrofert za 63 milionů

  • Firmy z holdingu Agrofert čerpaly v posledních dvou letech investiční zemědělské dotace z českých i evropských peněz za více než 245 milionů korun.
  • Tento týden do Česka dorazil druhý předběžný výsledek auditu Evropské komise, který se týká právě zemědělských dotací.
  • Šéf fondu, přes který jsou tyto peníze vypláceny, s odkazem na dokument uvedl, že možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO se týká 12 projektů za 63 milionů korun.
  • Dalších 150 milionů podle něj požaduje komise jako „pokutu“ kvůli postupům úředníků při administraci jednotlivých projektů.
  • Server iROZHLAS.cz přináší přehled některých dotací, na které by zemědělský audit mohl mířit. Jednat se může o modernizaci farmy v Bílovci, nové produkční stáje v Bystřici na Benešovsku nebo modernizace lesních školek.
  • Zatímco první předběžný audit z minulého týdne zveřejnila média, aktuální dokument týkající se zemědělských dotací zveřejněný není.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo skupiny Agrofert v pražském Chodově

Sídlo skupiny Agrofert v pražském Chodově | Zdroj: Profimedia

Na čtvrteční tiskové konferenci k předběžnému auditu zemědělských dotací ze strany Evropské komise ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán uvedl, že v ohrožení může být až 220 milionů korun.

VIDEO: Nejsem ve střetu zájmů, tvrdí Toman. Fond firmám jeho rodiny a Agrofertu stopne dotace

Číst článek

Jedná se podle něj částečně o peníze, které se týkají možného střetu zájmů českého premiéra, a také o ty, které navrhuje komise vrátit kvůli obecnému postupu úředníků.

„V první části zprávy, jak již bylo uvedeno, se řeší stejně jako v předešlé potenciální střet zájmů premiéra… Další část zprávy se týká obecných postupů v rámci administrace, schvalovacích postupů, hodnocení, způsobu pohledu na inovace, efektivity nákladů,“ řekl Šebestyán ve čtvrtek novinářům.

Bruselští úředníci se při auditu zemědělských dotací zajímali pouze o investiční podporu, kterou firmy mohou čerpat na nové stroje či různé modernizace. Vedle toho zemědělské podniky dostávají přímé platby, které se odvíjejí od zemědělské plochy nebo počtu zvířat. Těch se ale auditní mise, která v Česku na začátku roku proběhla, podle šéfa SZIF netýkala.

12 projektů za 63 milionů

Server iROZHLAS.cz už v minulosti zmapoval, o jakou částku se v případě Agrofertu jedná (psali jsme zde). Za poslední dva roky na investičních dotacích v rámci zemědělství firmy z holdingu dostaly celkem 245 milionů korun, z toho z evropských fondů šlo přes 121 milionů. Vyplývá to z dat, které redakce získala od zemědělského fondu na základě informačního zákona.

Předběžné závěry auditů

Auditoři v prvních předběžných výsledcích, které do Česka dorazily minulý týden a které se zabývaly jen dotacemi do oblasti životního prostředí a podnikání, konstatovali střet zájmů českého premiéra. Ten má přitom platit od února 2017, když v Česku začal platit zákon o střetu zájmů. Podle vyjádření ředitele SZIF Šebestyána je toto datum zmíněno i v druhém auditu, který se týká zemědělských dotací a který do Česka dorazil ve čtvrtek.

Od počátku února 2017, kdy platí zákon o střetu zájmů, se podle Šebestyána má jednat o 12 projektů. „Byli jsme osloveni, abychom vyčíslili, jakého počtu projektů schválených a následně proplacených od 9. února 2017 se tato skutečnost týká. Já vám můžu sdělit, že tato skutečnost se týká 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun,“ řekl ředitel SZIF Šebestyán na čtvrteční tiskové konferenci.

Redakce iROZHLAS.cz proto z veřejně dostupných informací z registru smluv a z dat od Státního zemědělského intervenčního fondu sestavila přehled některých projektů firem z holdingu, kterých by se mohlo toto opatření komise týkat.

Chov prasat a lesní školky

Jednat se může například o více než 9 milionů pro firmu SPV Pelhřimov, a. s., která podle smlouvy investovala do nové techniky pro chov prasat. Z evropských peněz měla být zaplacena přibližně polovina, zbytek měl potom jít z české státní kasy.

Dalších cca 1,6 milionu získala po platnosti zákona o střetu zájmů společnost Wotan Forest, a. s., na modernizaci lesních školek. I tady tvořila podpora z unijních peněz přibližně polovinu.

Následující tabulka ukazuje dotace pro firmy z holdingu Agrofert, které byly schválené po 9. únoru 2017 a zároveň už byly proplacené:

Redakce iROZHLAS.cz požádala o potvrzení projektů i Státní zemědělský intervenční fond. Ten pouze odkázal na proběhlou tiskovou konferenci ministra zemědělství a šéfa fondu.

„Zprávě Evropské komise s předběžnými závěry auditu byl věnován včerejší brífink ministra zemědělství Miroslava Tomana a ředitele SZIF Martina Šebestyána. Jeho cílem bylo poskytnout maximum možných informací k vysvětlení zprávy, kterou jsme obdrželi. Stejně jako u ostatních auditních šetření, kterých bývá 7 až 8 ročně, se ani k tomuto v jeho průběhu nemůžeme vyjadřovat,“ uvedla mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Druhá část auditu se má podle Šebestyána zabývat obecnými postupy v rámci administrace projektů. „Tam je navrhovaná maximální korekce ve výši 5 procent. Já pevně věřím, že spolu s řídícím orgánem v této věci budeme s DG AGRI (evropské Generální ředitelství pro zemědělství, pozn. red.) dále jednat, tak ta maximální korekce by byla kolem cirka 150 až 170 milionů korun,“ dodal.

Třetí pasáž se má týkat možného střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), o nehož se evropští auditoři rovněž zajímali. V zemědělství totiž podniká Tomanův otec a bratr. Podle Tomana i Šebestyána ale v dokumentu nestojí, že by byl ministr ve střetu zájmů.

Ze státní kasy

Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek. Pokud by peníze nakonec unie neproplatila, SZIF by musel rozhodnout, zda je bude chtít po společnostech Agrofertu vrátit.

Zastavení dotací

Státní zemědělský intervenční fond zatím pozastavil část dotací jak pro Agrofert, tak pro firmy spojené s ministrem Tomanem. Stopka se týká nenárokových investičních projektů, nárokové dotace známé spíš jako přímé platby se budou vyplácet dál. Doposud fond dotace vyplácel a to navzdory tomu, že komise už v prosinci loňského roku investiční dotace pro Agrofert pozastavila (psali jsme zde).

Agrofert nechtěl ve čtvrtek druhý předběžný audit komentovat. „Je to pro nás nová informace, bereme to na vědomí a počkáme, až se na nás úřady obrátí a sdělí nám podrobnosti. Bohužel zatím nemáme bližší komentář,“ uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

„Pokud jde o oba audity, vnímáme je jako velmi podivné, protože auditoři Evropské komise se nebyli v žádné z těch firem, o kterých hovoří, podívat na místě, jak to tam probíhá. Nepožádali nás o žádné stanovisko, takže z tohoto pohledu je to pro nás velmi nedůvěryhodné. Nicméně jsme připraveni ke spolupráci s úřady,“ dodal a zopakoval, že Agrofert postupuje ohledně dotací podle zákona.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme