Stromšíková: Zjištění tajných služeb o napojení kyberútoků na čínský stát má enormní míru jistoty

Generální tajemník NATO Mark Rutte a další spojenci vyjádřili podporu české vládě po středečním sdělení ministerstva zahraničí, že za sérií kybernetických útoků na komunikační systém tohoto resortu byla s vysokou mírou jistoty čínská kyberšpionážní skupina. „Zjištění zpravodajských služeb má nejvyšší míru pravděpodobnosti,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Veronika Stromšíková, šéfka bezpečnostní a multilaterální sekce ministerstva zahraničí.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská ambasáda v Praze

Čínský velvyslanec „reagoval velmi klidně a profesionálně. Naprosto to nebylo setkání, které bych mohla označit jako emotivní“. (ilustrační foto | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Můžete, v rámci možností přiblížit, jakou podobu a rozsah měly ty zmíněné kybernetické útoky, které začaly v roce 2022?
Mohu ten útok přiblížit skutečně jen v obecnějších konturách, protože technické detaily jsou záležitostí zpravodajských služeb, které byly těmi službami, které detekovaly průnik do naší ministerské e-mailové sítě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Veronikou Stromšíkovou o čínských kyberútocích na české ministerstvo zahraničí

Ale mohu zároveň říci tolik, že nedošlo k průniku do sítí, kterými by se přenášely jakékoliv utajované skutečnosti, režimové skutečnosti. Ale přesto se jedná o útok velice závažný, protože e-mail ministerstva zahraničních věcí je součástí kritické infrastruktury České republiky a prostě není možné, aby nám cizí aktéři do něj tímto způsobem zasahovali.

Říkáte, že ta skupina se nedostala k utajeným informacím. Dá se alespoň trochu přiblížit, k jakým informacím se tedy dostali?
Většinu běžné pracovní komunikace, právě pakliže to nejsou skutečnosti, které vyžadují utajení, vyřizujeme jako dnes asi každý v práci po e-mailu.

Čili byla to běžná pracovní e-mailová komunikace mezi jednotlivými odbory ministerstva zahraničních věcí a také komunikace s pražskou centrálou a některými zastupitelskými úřady, tedy ambasádami, co máme ve světě.

Čína je odpovědná za útok na síť ministerstva, oznámil Lipavský. Za Česko se postavily NATO i EU

Číst článek

Vysoká jistota

Na vyšetřování těch útoků se podílely BIS, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Je možné, a zase v mezích, které vám to umožňují, nastínit, na jakém základě je možné říci, že s vysokou mírou jistoty pachatelem byla právě tato čínská kyberšpionážní skupina?
Nejsem pracovníkem zpravodajských služeb, ale znám aspoň základním způsobem kvalifikaci různých stupňů pravděpodobnosti zjištění našich zpravodajských služeb.

A toto je nejvyšší míra pravděpodobnosti. Nad tím je už jenom, když chytíte někoho za ruku přímo, když něco nekalého páchá. Ta míra jistoty, že se jedná o škodlivého kybernetického aktéra, který je přímo napojen na čínské státní služby, je opravdu enormní v tomto případě.

Proto jsme taky přikročili k akcím, ke kterým jsme přikročili – velmi intenzivní koordinace s našimi partnery v EU, které jsme seznámili s našimi zjištěními. Totéž jsme udělali s našimi spojenci v NATO a posléze jsme tedy zkoordinovali veřejný kritický výstup, o kterém jste hovořil v úvodu.

Západní tajné služby včetně české varují před ruskými kyberútoky. Cíl: firmy pomáhající Ukrajině

Číst článek

A také jste si předvolali čínského velvyslance v Praze. Můžete říci, jak reagoval
Reagoval velmi klidně a profesionálně. Naprosto to nebylo setkání, které bych mohla označit jako emotivní.

Začala jsem tím, že jsme velmi nespokojeni s tím, že do našich momentálně solidně budovaných a solidně prosperujících vztahů s Čínou toto zapadá jako velmi nepříjemné překvapení. On vzal ty informace na vědomí, zapsal si je a dohodli jsme se, že je bude sdílet se svou centrálou, to znamená s Pekingem.

Následně odpoledne čínské velvyslanectví vyjádřilo na webu silné znepokojení a rozhodný nesouhlas s podle něj neopodstatněnými obviněními vůči Číně v souvislosti s kybernetickými útoky. To doplním, protože to je informace z středečního odpoledne nebo podvečer. A když se vrátíme k té podstatě, ministerstvo zahraničí přešlo na nový systém komunikace. Jste si jistí, že tam už podobné útoky nebudou moci být úspěšné?
Tak my v tomto ohledu spoléháme jednak na naše IT služby a druhak na kolegy ze zpravodajských služeb, kteří dokázali odhalit ten původní útok, o kterém tady hovoříme.

Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku

Číst článek

A já nemám důvod jakkoliv pochybovat, že by nedokázali odhalit další průnik. A je tedy potřeba říct, že i tím, co dneska Česká republika učinila – to znamená, že sdílela velmi podrobné technické informace, které nemohu říkat zde na mikrofon z pochopitelných důvodů, se svými partnery. Tak takto se vzájemně obohacujeme o poznatky, jak tyto útoky mohou vypadat a takto se vzájemně učíme, jak se jim také nejlépe bránit.

Čili myslím si, že jsme dneska jako Česko předvedli příklad dobré praxe. Takto nás chválili kolegové v NATO a v EU. I pro ně jsou tyto informace nesmírně užitečné a myslím, že v tomto trendu budeme muset pokračovat, jinak se neubráníme.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme