Téměř 1700 poškozených a škoda 6,7 milionu. Muž sliboval půjčky a zboží, teď mu hrozí 8 let

Dvaatřicetiletý muž ze Středočeského kraje podle moravskoslezské policie tři roky nabízel zboží, které nikdy neměl. Podvedl 1700 lidí po celém Česku, u mnohých zneužil jejich identitu. Škoda přesahuje šest milionů korun. V minulosti byl čtyřikrát za stejné zločiny odsouzen, nyní mu hrozí osm let ve vězení. V něm je i v současné době. V pondělí o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Bradáčová.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto .

Od roku 2017 do roku 2020 podle policie muž nabízel na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná

„Téměř 1700 poškozených, škoda přes šest milionů korun, 120 šanonů spisu. Případ, ve kterém kriminalisté obvinili po rozsáhlém prověřování muže, který měl slibovat dodání zboží nebo poskytnutí půjčky, často díky zneužité identitě jiných osob. Rozsahem je případ výjimečný,“ uvedla.

Kriminalisté muže z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku obvinili loni v prosinci. Od roku 2017 do roku 2020 podle nich nabízel na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží.

Podvodníci se na internetu vydávají za Úřad vlády. Snaží se z lidí vylákat citlivé informace

Číst článek

„Věci ale nikdy neměl a nedodal. Pro získání důvěry kupujících měl používat fotokopie dokladů několika desítek osob, pod jejichž identitou vystupoval. I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů na nich vylákal, když zareagovali na jeho nabídku úvěru,“ řekla policejní mluvčí Bradáčová.

Muž podle policie využíval více než 100 bankovních účtů, které založil právě prostřednictvím zneužitých dokladů. „V součtu je ve spise téměř 1700 poškozených, způsobená škoda se pohybuje kolem 6,7 milionu korun. Podvodně získané peníze buď vybíral, nebo za ně nakupoval virtuální měnu,“ doplnila.

Na případu nejprve nezávisle na sobě pracovali moravskoslezští a ústečtí kriminalisté, kteří nakonec oba spisy spojili v jeden případ. Poškození jsou nejen z Moravskoslezského kraje, ale z celé republiky.

Facebooková sbírka na pětiletou dívku s rakovinou? Nejspíš podvod, varují odborníci

Číst článek

„Objasnění bylo časově i odborně náročné. Museli každou výpověď poškozených zadokumentovat, zanalyzovat a s informacemi pracovat. Výslechy mnohých z 1700 poškozených zajišťovali kolegové v dalších krajích,“ řekla.

Muži nyní hrozí osmileté vězení. Jde o recidivistu, za podobné zločiny byl odsouzen čtyřikrát. Ve vězení je i v současné době.

„Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí. Každopádně se musel svým způsobem snažit, promýšlet jednání a vyvíjet činnost, například intenzivně komunikovat s poškozenými, řešit stovky e-mailů, ve kterých jednou vystupoval jako muž, jindy jako žena. Řešil i transakce a částečně myslel i na to, jak zahladit stopy,“ zakončila mluvčí policie Soňa Bradáčová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme