Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu, nejvíc se třídilo v Královéhradeckém kraji

Každý obyvatel České republiky loni vytřídil průměrně téměř 63 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Je to o tři kilogramy více než v roce 2017. Nejvíc třídí odpady lidé v Královéhradeckém kraji, následuje Kraj Vysočina a Středočeský kraj. Statistiky za minulý rok v pátek poskytl Svaz měst a obcí ČR na základě údajů společnosti EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém recyklace komunálního odpadu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud musí lidé ujít ke kontejneru delší cestu, jejich ochota třídit klesá (ilustrační foto)

Češi mají podle statistik jednu z nejhustších sítí sběru tříděného odpadu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Celkem se za minulý rok nashromáždilo v barevných kontejnerech víc než 665 000 tun tříděného odpadu, meziročně zhruba o pět procent víc. Lidé vytřídili ve městech a obcích bezmála 226 000 tun papíru, přes 149 000 tun plastů, téměř 140 000 tun skla a víc než 4000 tun nápojových kartonů. Lidé navíc sebrali a odevzdali přes 147 000 tun kovů.

Transparentněji a bezpečněji. Na 180 zemí včetně Česka dohodlo pravidla likvidace plastového odpadu

Číst článek

Nejvíc odpadů loni stejně jako předloni vytřídili obyvatelé Královéhradeckého kraje, na každého připadá v průměru 56,7 kilogramu odpadů. Následuje Kraj Vysočina (53,9 kg na obyvatele), třetí byl Středočeský kraj (52,3 kg/obyvatel).

Při započítání vytříděných kovů nejvyšší příčku obsadil Olomoucký kraj se 76,7 kilogramy vytříděného odpadu na obyvatele, druhý skončil Kraj Vysočina (76,2 kg/obyvatel) a třetí Královéhradecký kraj (75,1 kg/obyvatele).

Hustá síť kontejnerů

Češi mají podle statistik jednu z nejhustších sítí sběru tříděného odpadu. Nyní mohou třídit odpady do víc než 413 000 barevných kontejnerů a menších nádob umístěných přímo u domů. Na jedno sběrné místo připadá v průměru 124 lidí a průměrná docházková vzdálenost k barevným kontejnerům je 91 metrů.

2:10

Velký úklid Mount Everestu. Dobrovolníci z hory snesli od poloviny dubna pět tun odpadu

Číst článek

V některých menších obcích ČR sběr do nádob doplňuje nebo zcela nahrazuje třídění odpadků do pytlů, které se nejčastěji využívají pro sběr plastů, papíru, nápojových kartonů, případně i kovových obalů.

V Česku mohou lidé třídit odpady také prostřednictvím sběrných dvorů a výkupen surovin. V obcích se třídí také komunální bioodpady, textil, objemný odpad, oleje, stavební odpad, elektrozařízení či baterie. Konkrétní nastavení systému pro sběr tříděných odpadů je v kompetenci každého města a obce.

Dlouhodobým cílem vyplývajícím z požadavků Evropské unie je, aby množství odpadu končícího bez využití na skládkách bylo omezeno na absolutní minimum, uvedl Svaz měst a obcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme