V noci se změní čas, ručičky hodin posuneme o 60 minut zpátky
Dnes v noci se změní čas. Ručičku hodin si ve tři ráno posuneme o hodinu zpět. Letní čas se tak vrátí zpátky na zimní a noc ze soboty na neděli bude o hodinu delší. Zpátky na letní čas přetočíme hodiny poslední březnovou neděli.
Lékaři a psychologové tvrdí, že hlavně starší lidé a děti si na změnu času zvykají až týden. Měli by proto chodit spát pár dní o něco později než obvykle.
„Ze soboty na neděli o 40 minut později a z neděle na pondělí už o 60 minut později. Tohle postupné přizpůsobování by mělo vést k tomu, že v pondělí bychom byli už docela synchronizováni,“ vysvětlila bioložka Helena Illnerová.
Změna času se dotkne také cestujících v jedenácti vlakových spojích.
„V době změny času vlaky zůstanou zhruba hodinu stát ve vybraných železničních stanicích. Regionální dopravy se tato změna vůbec nedotkne, protože poslední regionální vlaky odjíždějí ze stanic po půlnoci a do cíle přijíždějí ještě před změnou,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Letní čas se používá ve všech státech Evropy kromě Islandu, Ruska, Běloruska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberk.
Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Podle energetiků se ale střídání letního a zimního času projevuje jen minimálně a úspory elektřiny to nepřináší.
V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a zaváděn byl až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů. Do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a letní čas prodloužilo na sedm měsíců.