Politolog Kopeček: Zeman končí jako proruský a pročínský prezident, aniž by nám to něco přineslo
Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana se letos neslo v pochmurném tónu. Hned v úvodu konstatoval, že uplynulý rok nebyl dobrý, kritizoval NATO kvůli odchodu z Afghánistánu a Evropskou unii kvůli Zelené dohodě pro Evropu. „Projev čtu jako přípravu na to, co bude. Dobré časy skončily, připravme se na horší,“ hodnotí politolog Lubomír Kopeček v pořadu Interview Plus.
Přestože Zelenou dohodu odsouhlasila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO), podle Kopečka si prezident svou kritikou připravuje půdu pro ofenzivu proti nové vládě Petra Fialy (ODS).
Zeman se zároveň ve svém projevu dopustil několika nepřesností a nepravdivých tvrzení, například že Zelená dohoda zakazuje od roku 2030 topit zemním plynem a od roku 2035 jezdit auty se spalovacím motorem. A také že za útoky z 11. září 2001 stálo hnutí Tálibán.
Podle Kopečka jde o projev prezidentovy horší duševní kondice a chybějící odborné oponentury, která by ho na chyby upozornila.
„Ale je dobré k tomu dodat ještě jednu věc. Podle mě nejde ani tak o tyto trapné lapsy. Důležitější je, že tam byl vidět náběh na opoziční politický program vůči vznikající vládě, která ale v tuto chvíli nemůže být kritizována, protože vznikla před pár dny,“ podotýká politolog.
„Pasáže týkající se hodnocení končící vlády, která je se Zelenou dohodou silně spojena, čtu jako přípravu k ofenzivě Miloše Zemana v příštím roce. A má to být spojeno s novou vládou, nikoliv s tou starou, která za dohodu nese odpovědnost,“ zdůrazňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Rok velkých neúspěchů
Rok 2021 byl pro Miloše Zemana rokem velkých neúspěchů, nebo dokonce porážek. Nejenže nepokračuje jím preferovaná varianta vlády pod vedením Andreje Babiše, ale také se například zhoršily česko-ruské vztahy kvůli útoku ve Vrběticích.
‚Nebyl to dobrý rok.‘ Zeman v poselství podpořil povinné očkování a kritizoval klimatickou politiku
Číst článek
Kromě snah o dobré vztahy s Ruskem selhala i Zemanova vize přílivu čínských investic v řádech desítek miliard korun. „Když jsem dělal srovnání Václava Havla, Václava Klause a Zemana pro novou knížku, tak Miloš Zeman se v oblasti zahraniční politiky dá považovat za nejméně úspěšného českého prezidenta. Z jeho velkých priorit se v podstatě nic nerealizovalo,“ upozorňuje.
„Svůj mandát pomalu končí v situaci, kdy je brán jako pročínský a prorusky orientovaný prezident, aniž to České republice něco přineslo,“ dodává politolog působící na Masarykově univerzitě v Brně.
V končícím roce také prezidenta postihly vážně zdravotní potíže a jeho schopnost vykonávat prezidentský úřad je podle Kopečka velmi omezená. A je prý proto dobře, že jsme si prošli debatou o případné aktivaci článku 66 Ústavy, který řeší převod prezidentových pravomocí na jiné ústavní činitele.
„A samozřejmě je tady ještě jedna věc s výhledem k příštím prezidentským volbám. Nároky kladené na kandidáty se díky tomu do určité míry zpřesní. Utajování, které bylo charakteristické pro poslední prezidentskou kampaň Miloše Zemana, by už takového kandidáta bylo opravdu hodně velkým hendikepem,“ uzavírá Kopeček.
Bude Zemanův rok 2022 nudný, jak se nechal slyšet? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.