Vláda uprostřed července rozhodovalo o klíčových energetických a klimatických strategiích. Opozice a někteří ekonomové upozorňovali, že vláda tím výrazně zvedne ceny energií a pohonných hmot.
„Řada českých europoslanců totiž skončí ve frakcích, které budou mít minoritní až nulový vliv,“ odhaduje Kateřina Šafaříková. V minulosti přitom čeští zástupci dokázali fungování Unie ovlivňovat.
„Díky tomu, že nesklouzáváme k populismu, jsme měli tak úžasné debaty, že jsme si povídali několik hodin v sále plném občanů,“ říká o kontaktní kampani Filip Turek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Politolog Just tvrdí, že i někteří zastánci Zelené dohody pro eurovolby začínají couvat. „Často třeba říkají, že chtějí dohodu naplňovat jen v rozumné míře a že je potřeba ji rozumně upravit,“ říká.
Bidenova administrativa reaguje zvýšením cel na čínskou strategii, kdy zaplavuje globální trh levným zbožím, jehož ceny drží uměle nízko. Bude Evropa USA následovat?
Častější horká léta a zhoršující se sucho poškozují žatecký chmel, pro některá česká piva nenahraditelný. Jaké jsou vyhlídky odvětví a jakou roli v tom může hrát Zelená dohoda i blížící se volby?
Slova Green Deal vzbuzují velké vášně. Před eurovolbami někteří politici mluví o „zeleném ideologickém šílenství“, „tragédii“, další ale také o potřebě Green Dealu a jeho opravě.
Rozbuškou pro současnou předvolební diskusi se stalo schválení paktu na plénu Evropského parlamentu. Soubor deseti reforem migrační a azylové politiky nepodpořila ani většina českých europoslanců.
Tuzemské firmy podle Špicara čelí novým výzvám v důsledku dekarbonizace, jelikož nemají přístup k cenově přijatelným zdrojům energií. Stát v tomto případě spíš stíní, než aby svítil, myslí si.
„Zelená dohoda je nezbytná a chrání nás i před Ruskem. Má ale jednu zásadní slabinu,“ říká pro Český rozhlas Plus jedna z hlavních strůjkyň pařížské klimatické dohody.
Česko bude muset podle zvláštního zmocněnce pro energetickou bezpečnost na přechodnou dobu, než se postaví nové zdroje, vyjednat tzv. kapacitní platby pro část uhelných nebo i plynových elektráren.
Když dříve v Evropě protestovali zemědělci, nahnali většinou do ulic měst stáda ovcí. Když dnes protestují zemědělci, zablokují ulice traktory, jejichž cena začíná někde kolem dvou milionů korun.
Klimatická změna se projevuje i v letošní sezoně, zejména v nížinách začínají fenologické fáze u rostlin o tři týdny dříve, což je činí zranitelné vůči pozdním mrazům.
„Tady jsme na pozemku, který se dlouhodobě neorá. Teď tu roste ozimé obilí,“ ukazuje Radek Cihlář, farmář, který neprotestuje. Se zelenou dohodou pro Evropu souhlasí.
Jeden z organizátorů pondělního protestu části zemědělců Bohumír Dufek popsal některé požadavky protestujících. Od akce se distancují například Agrární komora nebo Zemědělský svaz.
„Celkem třikrát jsem byl během svého pracovního programu před budovou ministerstva a snažil jsem se vést debatu primárně s těmi, kteří přišli kvůli problémům zemědělství,“ říká Výborný.
„Jednoznačně jednám s Agrární komorou, Zemědělským svazem a Asociací soukromého zemědělství. To jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek,“ uvedl Výborný.
„Za vašeho předsednictví v Evropské unii jste sehráli klíčovou roli ve schválení Fit for 55, což je hlavní pilíř Green Dealu,“ ocenila v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Od pracující matky sedmi dětí přes post německé ministryně obrany až k pozici šéfky unijní exekutivy, taková je její bilance. Životní cestu Ursuly von der Leyenové přibližuje web iROZHLAS.cz.
Podle sociálního a environmentálního psychologa Jana Krajhanzla nemá příliš smysl strašit klimatickou změnou a jejími následky, protože tím většinou jen přesvědčujeme přesvědčené.
„Téma Petra Pavla nejen aktivně zajímá, ale sám zdůrazňuje otázku prezentace, vysvětlování a popularizace tématu," poznamenal ministr životního prostředí.
„V oblasti ochrany životního prostředí – nebo chcete-li Green Dealu – přichází největší možnosti proměny české ekonomiky v takovou, která bude vyšší přidanou hodnotu vytvářet,“ míní Jan Juchelka.
„Energetická ekonomika se proměňuje, ať už se snažíme, nebo ne. Pokud máme alespoň cíl vybudovat udržitelnou infrastrukturu, máme šanci ji posunout správným směrem,“ říká právník Nick Caleb.
Evropská komise ale varuje: pozor, abychom závislost na ropě a plynu jen nenahradili závislostí na jiných surovinách, které jsou třeba pro zelené technologie.
„Je přirozené bát se něčeho, o čem nemám dostatek informací. Naší odpovědností je vysvětlit, proč tyto kroky děláme a jak ovlivní naši budoucnost,“ popisuje ministr životního prostředí Petr Hladík.
Podpora souvisí s unijním cílem v oblasti klimatické neutrality pro rok 2050. Bude mít podobu přímých dotací poskytovaných vlastníkům stávajících tepelných jednotek a soustav dálkového vytápění.
Česko se před třemi lety přihlásilo k programu Zelená energie. Ale při pohledu na české výsledky lze označit Green Deal za pouhou hračku politiků, případně nástroj energetiků na čerpání dotací.