Vrcholná manažerka Agrofertu vede spor s městem. Zahrazením tradiční cesty rozdělila dvě obce
Město Velká Bystřice nedaleko Olomouce vede spor s ředitelkou Olmy a členkou představenstva Agrofertu Simonou Sokolovou. Ta koupila před několika lety pozemek a zahradila léta využívanou cestu, která do té doby byla součástí místních akcí pro stovky lidí a tradiční turistickou stezkou. Obci dal nejprve za pravdu přerovský magistrát, po odvolání majitelky ke krajskému úřadu je vše jinak. Hledání průchozí cesty a kompromisu tak pro místní nekončí.
Cesta, která vede údolím řeky Vrtůvky, je pro místní oblíbeným místem procházek a volnočasového vyžití. Jak serveru iROZHLAS řekl místostarosta města Ivo Slavotínek (za KDU-ČSL), jde navíc o přístupovou cestu k desítkám soukromých pozemků.
„Velká Bystřice společně s majiteli nemovitostí v údolí říčky Vrtůvky usiluje o zprůchodnění toho údolí, to znamená o zachování původní cesty, která tím údolím vedla, aby se majitelé dostali ke svým nemovitostem a veřejnost mohla tímto biotopem procházet,“ popsal, proč o zrušení zábrany město stojí.
Spor se vede o část polní cesty, která protíná soukromý pozemek. Ten před několika lety koupila Simona Sokolová, v současnosti generální ředitelka Olmy, kterou například Hospodářské noviny v roce 2013 zařadily mezi top 25 žen v českém byznyse. Cestu zahradila a s vedením obce se na jejím užívání nedohodla. Na začátku ale vše vypadlo jinak.
Spory s novou majitelkou
Podle Václava Břehy, jednoho ze současných sousedů Sokolové, plánoval předchozí majitel pozemků na místě vybudovat rybník pro sportovní rybolov. Sám proto uvítal, když nakonec ze záměru sešlo a půdu získala Sokolová.
„Já jsem za ní byl, protože mě zajímalo, co s tím zamýšlí. Řekla, že tam nic nechce, že se chce dívat do klidu. Takže jsem byl v podstatě rád,“ popisuje Břeha první dojem. Jak ale pokračuje, vše nabralo jiný vývoj.
„Zahradila to a zrušila tím tu roky prošlapanou cestu. Snažili jsme se s ní domluvit, sama totiž původně říkala, že tam tu cestu chce. Říkali jsme, ať tam dá závoru, aby tam nemohly projet čtyřkolky nebo motorky, což se v minulosti dělo a vadilo mi to. Ale ona nic z toho nedodržela,“ popsal redakci Břeha.
Podle místostarosty nabídlo město i odkup cesty. „My jsme se s ní snažili domluvit na tom, aby nám část těch pozemků odprodala, a tím zůstala cesta zachována,“ popsal Slavotínek.
Místní s novou majitelkou kompromis nenašli. Věc v létě loňského roku tedy nakonec řešil stavební úřad přerovského magistrátu a ten dal za pravdu Velké Bystřici. Sokolová se ale odvolala ke Krajskému úřadu Olomouckého kraje, který rozhodl tento čtvrtek. „Rozhodnutí o odvolání bylo vydáno ve čtvrtek 14. února,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí kanceláře hejtmana Eva Knajblová, ale konkrétní výsledek nesdělila.
Jak sdělil místostarosta Velké Bystřice, zrušil Olomoucký kraj rozhodnutí přerovského magistrátu. Jak bude nyní obec postupovat, nechtěl říct. Celou věc prý bude město dál řešit s právníky.
Redakce oslovila s dotazy i Sokolovou, ta na zaslané otázky ale nereagovala. Její právní zástupce Pavel Piňos ještě před rozhodnutím krajského úřadu sdělil, že se do pravomocného skončení celé záležitosti nebude vyjadřovat.
Omezený přístup k pozemkům
K pozemkům sice existuje alternativní přístup od vedlejších Přáslavic, podle radních ale geomorfologie terénu, konkrétně prudký spád, neumožňuje lidem dojet k pozemku například se zapřaženým vozíkem za autem.
Zmíněná obec Přáslavice je součástí Sdružení obcí mikroregion Bystřička, v rámci kterého od roku 1999 spolupracuje 11 obcí. Jeho sídlem je právě Velká Bystřice.
„Pro nás je to velmi nepříjemné. Cesta z Velké Bystřice do Přáslavic, vlastně zkratka, která vede přírodou a slouží pro aktivní využití obyvatel, nyní není,“ uvedla pro iROZHLAS.cz starostka Přáslavic Jitka Ivanová.
Článek pokračuje pod mapou.
I podle ní polní cesta údolím Vrtůvky vede od nepaměti. „Pravdou zůstává – já tu tedy žiju jen něco přes dvacet let – ale pamětníci říkají, že ta cesta tam vedla od pradávna,“ uvedla.
„Když děláme v rámci mikroregionu různé akce – například Silvestrovské setkání nebo nějaké letní setkání, tak vlastně k nám nemohou lidé z Bystřice přejít. Musí po okolních cestách a případně po silnici. A stejně tak my, když jdeme do Bystřice, tak musíme jít okolo,“ popsala.
Podjatý Olomoucký magistrát
Kauzou se na podnět velkobystřických nejdříve zabýval stavební úřad v Olomouci. Krajský úřad ale loni v létě rozhodl, že je olomoucký magistrát ve věci podjatý.
Zákon o pozemních komunikacích počítá s tzv. účelovou komunikací, pod které spadají právě polní cesty a vyšlapané stezky spojující jednotlivé nemovitosti nebo pozemky. Ty může podle zákona používat každý bezplatně „bezplatně obvyklým způsobem a k účelům, ke kterým jsou určeny“.
Konkrétní důvody tehdy mluvčí hejtmanství Knajblová komentovat odmítla. „Projednáním a rozhodnutím v dané věci byl pověřen odbor stavebního úřadu a životního prostředí Magistrátu města Přerova. Vzhledem k tomu, že správní řízení je neveřejné, nebudeme sdělovat více podrobností,“ uvedla mluvčí.
Na možný střet zájmů upozornili hejtmanství sami úředníci olomouckého magistrátu, jak v létě 2018 potvrdila Českému rozhlasu Olomouc mluvčí Radka Štědrá. „Důvodem podjatosti je přátelský vztah vedoucího oddělení a vedoucí stavebního odboru k jednomu účastníku řízení. A ten by právě mohl způsobovat pochybnosti o nepodjatosti oprávněných úředních osob.“ Případ právě proto skončil v Přerově.